Naciski OPZZ przyniosły efekt!

17 stycznia 2016 wróć do listy aktualności »

Na pierwszym posiedzeniu Doraźnego Zespołu ds. zamówień publicznych Rady Dialogu Społecznego zajęto się propozycjami zmian w Prawie zamówień publicznych. Zbliża się termin implementacji unijnej Dyrektywy, której regulacje dotyczące zamówień publicznych muszą do 18 kwietnia br. znaleźć się w polskim porządku prawnym.

OPZZ monitoruje stosowanie klauzul społecznych przez instytucje publiczne w praktyce i niestety cena nadal jest dominującym kryterium wyboru oferty. Dlatego OPZZ uważa, że prace nad nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych muszą zostać wykorzystane dla dalszego wzmocnienia klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, wprowadzonych nota bene dzięki staraniom OPZZ do ustawy PZP w 2014 r. Jak uzasadnia przewodniczący OPZZ, Jan Guz: „Środki publiczne rzędu 130 mld muszą być wydawane w ramach zamówień publicznych w oparciu o najwyższe standardy. Ich wartość szacowana jest na ok. 8% PKB rocznie. Prawo pracy musi być w trakcie realizacji zamówienia publicznego bezwzględnie przestrzegane tam, gdzie wykonywana jest praca wymagająca zawarcia umowy o pracę.".

Aktywność OPZZ doprowadziła do porozumienia w sprawie potrzeby wprowadzenia do projektu nowelizacji PZP zapisów, dzięki którym zostanie wzmocnione znaczenie kryteriów pozacenowych (jakościowych) w zamówieniach publicznych a także obligatoryjny stanie się wymóg zatrudniania na umowę o pracę osób wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia zarówno przez wykonawcę jak i podwykonawcę. Zalecono także wzmocnienie instytucji Rady Zamówień Publicznych. Wczorajszy Zespół Doraźny RDS rekomendował Ministerstwu Rozwoju te propozycje i otrzymał zapewnienie, że treść projektu ustawy zostanie przekazana do konsultacji społecznych partnerom w ciągu dwóch najbliższych tygodni.

Porozumienie w sprawie wprowadzenia a następnie konieczności wzmocnienia klauzul społecznych w zamówieniach publicznych nie byłoby możliwe, gdyby nie wieloletnie działania OPZZ na rzecz zmian na rynku zamówień publicznych. Obecnie konkurencja o zamówienie odbywa się często kosztem warunków pracy i płacy pracowników. Do potrzeby naprawy rynku zamówień publicznych udało się przekonać nie tylko organizacje pracodawców ale też innych uczestników rynku.

Teraz przed OPZZ udział w pracach legislacyjnych nad uchwaleniem nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, w trakcie których będziemy chcieli wypracowywać najkorzystniejsze dla pracowników rozwiązania. Rolę do odegrania będą mieli także posłowie i senatorowie, których zadaniem będzie uwzględnić wypracowane przez partnerów społecznych RDS propracownicze rozwiązania w finalnym kształcie ustawy Prawo zamówień publicznych. Zdaniem OPZZ, uchwalone prawo musi doprowadzić do sytuacji, w której czas „śmieciówek" w zamówieniach publicznych minie a pracownicy je realizujący będą zatrudnieni na umowy o pracę z godziwym wynagrodzeniem.

źródło: OPZZ

aktualizacja (RP) 15.01.2016