Brak porozumienia w sprawie projektu budżetu państwa na rok 2022

9 września 2021 wróć do listy aktualności »

Dnia 8 września br. Zespół problemowy ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego, po odbyciu kolejnego posiedzenia, uznał, że wypracowanie wspólnego stanowiska strony pracowników i strony pracodawców RDS w sprawie projektu budżetu państwa na rok 2022 nie jest możliwe.

Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Strukturalnych OPZZ

W trakcie posiedzenia strona pracowników i strona pracodawców podtrzymały zaprezentowane 2 września br. stanowiska. Skierowały ponadto pod adresem ministra finansów nowe pytania związane z projektem budżetu. Dyskutowano m.in. o rozliczeniu stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), prognozie długu i deficytu, skutkach finansowych obniżenia w Polskim Ładzie wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wydatkach na obronność, wzroście wynagrodzeń zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz planach finansowych funduszy celowych.

Wobec braku porozumienia, każda ze stron Rady Dialogu Społecznego może, w terminie kolejnych 5 dni roboczych, zająć stanowisko w sprawie projektu planu finansowego państwa na kolejny rok.

W posiedzeniu udział wzięli: Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej; Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Piotr Patkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. OPZZ na posiedzeniu reprezentowali: Roman Piotrowski, członek Rady i Prezydium OPZZ oraz Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej i Funduszy Strukturalnych OPZZ.