Od 29 czerwca br. obowiązują przepisy nakładające na pracodawców nowe obowiązki. Z tym dniem weszły bowiem w życie przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami z dnia 15 kwietnia 2011 r. (Dz. U. Nr 88, poz. 503).
Według nowych przepisów pracownicy, a także zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych, którzy używają samochodów do celów służbowych, będą musieli wykonywać dodatkowe badania, w tym badania okulistyczne.
Powyższa zmiana dotyczy wszystkich osób, które kierują pojazdami w ramach wykonywanych obowiązków służbowych, <br>nawet jeśli robią to sporadyczne</br>. Bez znaczenia jest to, czy samochód, z którego korzystają zatrudnieni, jest ich samochodem prywatnym czy też stanowi własność pracodawcy.
Zgodnie z nową treścią § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami osobę posiadającą prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, która kieruje pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.
Ponadto wszystkie osoby, do których zastosowanie ma nowe rozporządzenie, w tym także te, które kierują pojazdami w celach służbowych, będą musiały zostać poddane bardziej szczegółowym badaniom, jeśli chorują na cukrzycę lub padaczkę.
Sposób, w jaki należy przeprowadzać badania u osób chorych na cukrzycę lub padaczkę, w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, określają załączniki do rozporządzenia.
Przykładowo bezwzględnym przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami będzie wystąpienie napadu padaczkowego w ciągu ostatnich dwóch lat choroby.
Ponieważ nowelizacja rozporządzenia nie przewiduje okresu przejściowego, w którym dotychczas obowiązujące przepisy utracą ważność, o badaniach okulistycznych trzeba będzie pamiętać, dopiero ponownie kierując pracownika na badanie. Informacja o tym, że pracownik jest osobą kierującą samochodem w celach służbowych, powinna znajdować się na skierowaniu na badania profilaktyczne.
Koszt dodatkowych badań obciążać będzie pracodawcę, a w przypadku osoby zatrudnionej na podstawie umów cywilnoprawnych informacja o konieczności wykonania przez nią dodatkowych badań oraz o tym, kto ponosi koszt badań, powinna być uregulowana w zawartej umowie cywilnoprawnej.
aktualizacja(RP) 20.07.2011