Emigracja - nie za pracą, a za płacąPolska nie jest emigracyjną rekordzistką w regionie - w porównaniu do liczby mieszkańców znacznie więcej wyemigrowało z nowych krajów UE - Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Ponadto tempo wyjazdów spada.
Głównym powodem emigracji Polaków są wyższe zarobki - taką odpowiedź wskazało 74 proc. badanych przez CEED Institute - zdecydowali się oni na wyjazd, mimo że mieli pracę w kraju. Brak pracy w kraju, jako powód wyjazdu, wskazywało - w zależności od branży od 12 proc. (sektor budowlany) do 34 proc. (sektor przemysłowy).
Autorzy raportu zauważyli jednak, że tempo wyjazdów spada - łączna liczba Polaków pracujących za granicą w 2013 roku wzrosła o 85 tys. do łącznej liczby 1,883 mln. W poprzednich latach rocznie liczba emigrantów rosła o grubo ponad 100 tys. - To efekt z jednej strony mniejszej liczby wyjazdów, z drugiej - rosnącej liczby powrotów, chociaż tutaj nie można mówić o masowym powrocie Polaków z emigracji - podkreślał Maciej Duszczyk, ekspert CEED Institute, wicedyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW.
Polska nie jest emigracyjną rekordzistką w regionie - w porównaniu do liczby mieszkańców znacznie więcej wyemigrowało z nowych krajów UE - Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Maciej Duszczyk zwracał uwagę na wpływ czynników politycznych na procesy migracyjne i zaostrzenie przez wiele krajów UE prawa imigracyjnego dla osób z krajów pozaeuropejskich.
- Unia Europejska zaczyna preferować migrację wewnętrzną - stwierdził ekspert, dodając że wciąż ważne są czynniki ekonomiczne. - Do państw migracyjnych dołączyły takie kraje, jak Hiszpania czy Grecja - stwierdził.
Emigracja sama w sobie nie jest złym zjawiskiem - w dyskusji zwracano uwagę, że pracujący za granicą często nabywają nowych doświadczeń i kompetencji. Jednak jej skala może czasem być niebezpieczna. - Co stanie się z naszym krajem, gdy wszyscy młodzi ludzie wyjadą. Będziemy potrzebowali imigrantów, aby miał kto płacić podatki - stwierdził Indrek Neivelt, członek rady programowej CEED Institute
Co może skłonić emigrantów zarobkowych do powrotu do Polski? Według autorów raportu kluczem jest poprawa konkurencyjności polskiego rynku pracy - wyższe zarobki, okazje do podnoszenia kwalifikacji i odpowiednie dowartościowanie pracowników.
- Miliony emigrantów, którzy wyruszyli w świat po wyższe zarobki, wykształcenie i szansę na lepsze życie, to siła napędowa globalnej gospodarki. Ich odwaga i przedsiębiorczość sprawiają, że świat coraz szybciej się rozwija. Musimy zrobić wszystko aby ich zapał i zdobytą wiedzę wykorzystać w Polsce. Aby chcieli i mieli do czego wrócić. To właśnie od nich w dużej mierze zależy przyszłość polskiej gospodarki i jej konkurencyjność na świecie - powiedział Jan Kulczyk, założyciel CEED Institute.
źródło: wnp.pl
aktualizacja (RP) 19.02.2015