Fiasko rozmów ws. naprawy Kompanii Węglowej

19 stycznia 2015 wróć do listy aktualności »

- Tu nawet trudno cokolwiek komentować - mówił na gorąco dla portalu wnp.pl Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Jeżeli pan Jakub Jaworowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, używa sformułowania, że z pajacami nie ma co rozmawiać, to ręce opadają. Jak można tak mówić do człowieka reprezentującego górników strajkujących pod ziemia?! To tym bardziej zdumiewające, że rozmowy, choć szły drętwo, to przebiegały w spokoju, nikt nie podnosił głosu. Jestem zdruzgotany poziomem delegacji rządowej. Niech premier Kopacz lepiej się zastanowi, kogo wysyła na negocjacje. My przedstawialiśmy program dla kopalni Brzeszcze. Program, który udowadnia, że Brzeszcze mogą dalej funkcjonować bez dalszego obciążania Kompanii Węglowej. Prezes Kompanii Krzysztof Sędzikowski przyznał, że Brzeszcze to zbyt dobra kopalnia, żeby ją sprzedawać, za to rząd chce ją zlikwidować! To jakaś paranoja - podkreślił Ziętek.

- Ale jak mamy rozmawiać, skoro ci ludzie nie mają żadnych kompetencji?! - irytuje się Ziętek.

Wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział, że podczas negocjacji padają różne określenia. - W tym szczególnym kontekście, w którym padło "nie pajacujmy", nie było celem obrażanie nikogo, tylko powrót do negocjacji na temat trudniej sytuacji w KW - powiedział. Jak zaznaczył wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak, związkowcy już usłyszeli przeprosiny, z ust Kowalczyka i Jaworowskiego i jego, telefonicznie. - Nie traćmy czasu, rozmawiajmy - zaapelował.

Stronę rządową w rozmowach reprezentowali: pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk, wiceminister skarbu Rafał Baniak, wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina oraz podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Jaworowski. Ten ostatni stoi na czele zespołu przygotowującego plan wsparcia rozwoju gospodarczego Śląska, który ma być gotowy na początku marca.

W wydanym w niedzielę wieczorem oświadczeniu Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy ocenił, że przebieg rozmów prowadzonych z delegacją rządową w Katowicach 11 stycznia "wyraźnie pokazał, iż tzw. plan restrukturyzacji Kompanii Węglowej jest programem o charakterze tylko i wyłącznie politycznym."

źródło: wnp.pl

aktualizacja (RP) 12.01.2015