GUS pozytywnie o propozycjach OPZZ

10 lutego 2016 wróć do listy aktualności »

W dniach 4-5 lutego br., w siedzibie Głównego Urzędu Statystycznego, odbyła się Komisja Programowa GUS, która rozpatrzyła zgłoszone przez organy administracji państwowej oraz partnerów społecznych, w tym OPZZ propozycje do przygotowywanego projektu „Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2017".

W ramach rozpoczętych w ubiegłym roku prac, OPZZ po raz kolejny zaproponowało podjęcie badań dotyczących życia w zdrowiu oraz atypowych form zatrudnienia. Zgłosiliśmy także wniosek o przeprowadzenie pogłębionych badań mediany wynagrodzeń w gospodarce narodowej, o czym pisaliśmy tutaj.

W trakcie dyskusji GUS zaakceptował nasze propozycje. Cieszy przede wszystkim zgoda na rozpoczęcie badania trwania życia w zdrowiu. Wystąpiliśmy o nie po raz trzeci, ale jak dotąd GUS odmawiał realizacji naszego wniosku. Wskaźnik „przeciętne trwanie życia w zdrowiu" jest jedną z podstawowych miar służących do oceny stanu zdrowia społeczeństwa. Wskazuje na jakość opieki zdrowotnej i warunki życia np. populacji zbliżającej się do wieku emerytalnego. Z wyjaśnień GUS wynika, że rozpoczęto już prace metodologiczne dotyczące wyliczania tego wskaźnika. Niezależnie od tego GUS przedstawi, w końcu I półrocza 2016 roku, szczegółowe wyniki badania stanu zdrowia ludności Polski w specjalnie przygotowanym raporcie.

W przypadku innej propozycji OPZZ, dotyczącej pogłębienia badań statystycznych dotyczących atypowych form zatrudnienia (np. w oparciu o tzw. umowy śmieciowe), GUS przypomniał, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom OPZZ, od I kw. 2016 roku, zakres przedmiotowy w Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności został rozszerzony o informacje dotyczące formy umowy zawartej z pracownikiem najemnym. GUS wskazał ponadto, że opublikował szacunkowe dane o skali zjawiska umów cywilnoprawnych za lata 2012, 2013 i 2014 (tutaj) oraz przeprowadził badanie „Pracujący w nietypowych formach zatrudnienia", które opisaliśmy tutaj. Zdaniem GUS, w związku z nałożeniem od 2016 roku obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych od umów cywilnoprawnych powstanie możliwość obserwacji zmian skali zawierania tych umów.

Przede wszystkim jednak GUS dostrzegł wagę zaproponowanego przez nas badania dotyczącego mediany wynagrodzeń. Badanie to wymaga posiadania danych jednostkowych o zatrudnionych pracownikach i ich wynagrodzeniach. GUS widzi możliwość rozpoczęcia prac badawczych w przypadku wprowadzenia do systemu ZUS symbolu wykonywanego zawodu i możliwości pozyskiwania odpowiednich danych jednostkowych z ZUS. O szczegółach tego rozwiązania i dalszych pracach nad obserwacją zmian skali zawierania umów cywilnoprawnych będziemy rozmawiać z GUS na przełomie lutego i marca br. w ramach prac specjalnej grupy roboczej.

źródło: OPZZ