II spotkanie konsultacyjne ws. pozyskiwania tzw. "składki audiowizualnej"

5 lutego 2016 wróć do listy aktualności »

W pierwszej części przedstawiono robocze założenia ustawy o składce audiowizualnej w wariancie zakładającym powiązanie poboru z opłatą poborem opłat za energię elektryczną.

Założenia:
Obowiązek płacenia składki miałby ciążyć na osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która w rozumieniu prawa energetycznego jest końcowym odbiorcą energii elektrycznej na podstawie umowy zawartej z przedsiębiorcą. Oznacza to, że składkę w tej samej wysokości zapłaci zarówno osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe jak np. hotel.

Składka będzie naliczana miesięcznie a uiszczenie zapłaty będzie następowało przy każdej opłacie prądu w zależności od zapisów umowy z przedsiębiorcą sprzedającym prąd (co 2, 6 lub 12 mc-y).

Przypuszczalna miesięczna wysokość opłaty to ok. 15 złotych. Składka będzie podlegać corocznej waloryzacji odpowiednio do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Ze zwolnienia z obowiązku opłacania składki będzie mogła skorzystać osoba fizyczna, która ukończyła 75 lat lub jest inwalidą I grupy lub legitymuje się aktualnym orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub jest osobą, u której stwierdzono całkowitą głuchotę bądź obustronne upośledzenie słuchu albo ostrość wzroku nieprzekraczającą 15% lub jest uprawniona do korzystania ze świadczeń pieniężnych na podstawie przepisów o pomocy społecznej lub otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy bądź rentę socjalną. Kwestią dyskusyjną był zapis o konieczności corocznego składania oświadczenia do urzędu gminy o spełnianiu ww. warunków.

W przypadku nieopłacania składki inkasent- przedsiębiorstwo wystawiające rachunek za prąd składa zawiadomienie do urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce poboru energii. Do 15 dnia każdego miesiąca inkasent odprowadza na rachunek funduszu mediów narodowych sumę składek pobranych w poprzednim miesiącu, pomniejszoną o zryczałtowane wynagrodzenie przysługujące inkasentowi oraz przysługujące gminie.

Przedstawiony projekt poboru opłaty jest skomplikowany. Angażuje ok 400 przedsiębiorstw odpowiedzialnych za sprzedaż prądu, wszystkie gminy oraz urzędy skarbowe. System nie będzie zcentralizowany co może prowadzić do szeregu patologii i utrudnić ściągalność opłaty.Przedstawiciel OPZZ zwrócił uwagę na problem społeczny związany z możliwością likwidacji wielu miejsc pracy w Poczcie Polskiej oraz zmniejszeniu się przychodów spółki w związku z zaprzestaniem pełnienia usług na rzecz KRRiT. Ministerstwo energetyki zaproponowało próbę unowocześnienia obecnie funkcjonującego systemu składkowego, który jest mniej skomplikowany od nowego projektu, powiązanego z energią elektryczną. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że nie ma możliwości naprawy obecnego systemu.

W drugiej części przedstawiono koncepcję składki audiowizualnej jako daniny publicznej pobieranej w oparciu o system podatkowy.

Założenia:
Projekt zakłada w ramach CRP KEP stworzenie nowego rejestru osób zobowiązanych do opłacania składki. System poboru opłat zostałby oparty o przepisy ustawy Ordynacja podatkowa a pobór i wymiar składki zostałby powierzony organom podatkowym.

Obowiązek płacenia składki miałby ciążyć na osobie fizycznej posiadającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsce zamieszkania, osiągającej przychody podlegające opodatkowaniu lub osiągające przychody z działalności rolniczej. Kwestią dyskusyjną jest czy nałożyć obowiązek płacenia składki na osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą.

Projekt zakłada zwolnienia od konieczności opłacania składki dla osób powyżej 75 roku życia, osób niesłyszących, u których stwierdzono całkowitą głuchotę, obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000Hz o natężeniu od 80dB) i osób niewidomych. Oświadczenie zwalniające z opłat należałoby składać jednorazowo naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego. Oświadczenie nie byłoby konieczne w przypadku kryterium wieku.

Projekt przedstawiony przez KRRiT na obecnym etapie jest bardzo ogólny i będzie podlegał dalszym negocjacjom.

źródło: OPZZ

aktualizacja (RP) 05.02.2016