W ostatnich dniach oczy całej Polski skierowane były na Górny Śląsk, gdzie rozszerzał się protest przeciwko zamysłowi likwidacji czterech kopalń Kompanii Węglowej. W sobotę 17 stycznia stronie rządowej oraz górniczym związkom udało się osiągnąć porozumienie.
- Uchroniliśmy Kompanię Węglową przed straszną rzeczą, przed upadłością - zaznaczyła premier Ewa Kopacz po podpisaniu porozumienia. - Było to możliwe tylko dlatego, że od początku zarówno jedna, jak i druga strona wierzyła, że to, co się znajdzie w porozumieniu, będzie służyło ochronie miejsc pracy i dobrej przyszłości górnictwa.
Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń mają trafić kopalnie Piekary, Ruch Centrum kopalni Bobrek- Centrum, Ruch Makoszowy kopalni Sośnica-Makoszowy i Brzeszcze.
Dojdzie zatem do podziału kopalń Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy. Ruch Sośnica trafi do nowej Kompanii Węglowej (trafią też do niej cztery kopalnie rybnickie: Marcel, Rydułtowy-Anna, Jankowice i Chwałowice oraz kopalnie Bolesław Śmiały, Piast, Halemba-Wirek, Bielszowice, Ziemowit i Pokój. Ruch Bobrek będzie sprzedany Węglokoksowi. Zmieniono kształt pakietu osłonowego. Nie będzie odpraw dla górników dołowych, bowiem nie stracą oni pracy.
- I tak kopalnie Bobrek, Piekary i Ruch Makoszowy kopalni Sośnica-Makoszowy, to Węglokoks Kraj, z kolei kopalnia Brzeszcze trafi do jednej ze spółek energetycznych - mówi Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80. - Przy czym, gdyby ten proces inwestorski się nie powiódł, to mają one gwarancje powrotu w struktury nowej Kompanii Węglowej.Nowa Kompania Węglowa ma powstać z dziewięciu kopalń, które miały tam pierwotnie trafić plus kopalnia Pokój, plus Ruch Sośnica kopalni Sośnica-Makoszowy - przypomina Ziętek.
- Wypracowane porozumienie doprowadzi do oparcia górnictwa na zdrowych zasadach ekonomicznych - zaznaczyła premier Kopacz. - Chcę, by wszyscy Polacy wiedzieli, że oparta na polskim węglu energetyka jest stabilna. Chcę podziękować stronie związkowej. To trudne porozumienie, to początek drogi naprawy dla polskiego górnictwa. Na początku marca będziemy rozmawiać o konkretach, także z samorządowcami. Chcę, żeby na Śląsku biło serce polskiego przemysłu.
źródło: wnp.pl
aktualizacja (RP) 19.01.2015