Lewica zwiera szyki. Ponad 30 ugrupowań ustaliło wspólny front w siedzibie OPZZ

20 czerwca 2015 wróć do listy aktualności »

W siedzibie Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych spotkali się w środę związkowcy i przedstawiciele części polskiej lewicy - w sumie ponad 30 ugrupowań. Już 26 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie, w którym środowiska lewicowe będą pracować nad wspólnym programem, aby w październikowych wyborach parlamentarnych wystartować z jednej listy wyborczej. - Będziemy dążyć do tego, aby na lewicy była jedna lista wyborcza. Dzisiejsza atmosfera wskazuje, że się to uda - oznajmił po zakończeniu obrad przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller.

Szef Sojuszu podkreślił, że spotkanie miało na celu głównie nakreślenie wspólnego programu wyborczego środowisk lewicowych. - W tym celu został powołany specjalny zespół - dodał Miller. Zaznaczył, że słowo ,,zjednoczenie" na określenie środowych obrad jest niewłaściwe. - Bardziej pasuje tutaj słowo ,,kooperacja", tak jak to ma miejsce w przypadku innych partii politycznych - powiedział.

Szef SLD nie deklaruje jednoznacznie, czy w przypadku wspólnej listy jego partia zmieni nazwę. - Nie jestem władny o tym decydować. W sobotę odbędzie się posiedzenie zarządu, gdzie zapadną najważniejsze decyzje - mówił Leszek Miller. Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka zapowiedziała, że kolejne spotkanie środowisk lewicowych odbędzie się prawdopodobnie już 26 czerwca. - Mamy świadomość, że działamy pod presją czasu. Nie rozmawialiśmy jeszcze o kwestiach wyborczych. Będą pracę w mniejszych zespołach roboczych, ale będzie też spotkanie w większym gronie, które będzie najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu. W obecnej sytuacji politycznej lewica musi mieć świadomość, że spoczywa na niej wielka odpowiedzialność – powiedziała Nowicka.

Z kolei sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski oznajmił, że lewica zamierza powalczyć o dobry wynik w wyborach parlamentarnych. - Dzisiaj lewica zrobiła wielki krok. To wszystko pokazuje że ambitna lewica nie będzie walczyła o 5, czy 8 proc., ale będzie chciała mieć powyżej 20 proc. poparcia - powiedział Gawkowski. Zapytany przez dziennikarza o to, czy wierzy w to, że Sojusz Lewicy Demokratycznej podzieli się władzą z innymi ugrupowaniami lewicowymi odpowiedział, że "SLD wie, że musi zrobić krok do tyłu, żeby zrobić dwa kroki do przodu”. - Liczy się to, żebyśmy wspólnie zaprezentowali na jesieni jedną listę do wspólnego parlamentu – podkreślił. -

Jest potrzeba, ale z drugiej strony jest wola, deklaracja, szansa na porozumienie się partii i organizacji lewicowych w sprawie tworzenia jednolitego programu wyborczego – powiedział Jan Guz, szef OPZZ. Jak poinformował dziennikarzy zgromadzonych w siedzibie Porozumienia w obradach udział bierze ponad 30 organizacji lewicowych, które zgodnie deklarują współpracę. - OPZZ interesuje lewica socjalna, Polska socjalna w socjalnej Europie – powiedział Guz. Podkreślił, że przyszły parlament musi zmienić umowy śmieciowe na o umowy pracę, każdy pracownik powinien mieć ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne, trzeba podnieść stawkę godzinową i płacę minimalną. Zaznaczył, że OPZZ jest zainteresowane prawem do emerytury ze względy na staż pracy, zabezpieczeniem rentowym i bezpiecznymi warunkami pracy.

- Zaproponowałem by partie lewicy powołały Komitet Polityczny, tak by każdy przedstawiciel organizacji mógł zabrać głos. OPZZ nie zastąpi partii lewicowych. Dziś jet najwyższy czas by podzielona lewica porozumiała się - oznajmił Guz. Przewodniczący związkowców zaznaczył, że nie widzi konfliktu interesów między niedawno udzielonym poparciem prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie, a środowiskom lewicowym. - Naszego programu nie zrealizuje ani sama lewica, ani samo PiS, np. jeśli chodzi o prawo do emerytury. Dlatego trzeba dążyć do wypracowania wspólnego stanowiska w celu przeprowadzenia niezbędnych reform – powiedział Guz.

POWSTAJE NOWA LEWICOWA "PARTIA UMIARU I ROZSĄDKU". TWORZĄ JĄ GRZEGORZ NAPIERALSKI I ANDRZEJ ROZENEK

W siedzibie OPZZ nie pojawił się były lider SLD Grzegorz Napieralski, który wraz z Andrzejem Rozenkiem zamierza stworzyć własne ugrupowanie.

- To spotkanie to hucpa. SLD jest formacją kompletnie niewiarygodną. Zapowiada szeroki lewicowy front, a wcześniej w trakcie Rady Krajowej przegłosowuje uchwałę o samodzielnym starcie w jesiennych wyborach. Partyjny beton, jak Włodzimierz Czarzasty czy Bogusław Wontor za nic nie pogodzi się z możliwością utraty wpływów - podkreśla w rozmowie z AIP polityk nowo tworzącej się partii, który chce pozostać anonimowy.

Pytany o przewijające się w kontekście spotkań w OPZZ nazwiska Barbary Nowackiej i Roberta Biedronia, nie pozostawia złudzeń. - Jak możemy mówić o odnowie, skoro do OPZZ wybiera się też Robert Kwiatkowski, który ma przejąć zwolnioną przez Grzegorza Napieralskiego „jedynkę” w Szczecinie? – krytyką lewicy parlamentarnej kończy rozmowę z AIP polityk nowej formacji.

Na spotkanie w siedzibie OPZZ nie przybyli przedstawiciele partii Razem. - Jesteśmy jak najbardziej otwarci na kwestie budowania szerokiego frontu na lewicy. Chcemy robić to z partiami lewicowymi, a nie z SLD, które wsławiło się tym, że przez wiele lat kompromitowało idee lewicowe – powiedziała Agencji Informacyjnej Polska Press Marcelina Zawisza, z zarządu Razem.

Zarzuty jakie stawia Sojuszowi to niekorzystna zmiana zasad eksmisji (,,na bruk”), wysłanie wojsk do Iraku, pozwolenie na więzienia CIA w Polsce, czy obniżenie podatków dla przedsiębiorców. - To nie jest partia lewicowa, ona powstała być może z intencją lewicowości, ale wielokrotnie podkreślała swoimi głosowaniami i swoimi postawami, że z lewicą nie ma nic wspólnego – dodała Zawisza.

Podkreśliła, że trwają negocjacje pomiędzy Partią Razem, a innymi ugrupowaniami, które mają na celu ,,doprowadzić do tego, żeby była jedna lista w wyborach, jeśli chodzi o lewicę pozaparlamentarną”.

Szef Sojuszu Leszek Miller, pytany przez dziennikarzy, dlaczego zabrakło kilku liczących się ludzi lewicy odpowiedział, że każdy jest kowalem własnego losu i nikt nikogo ,,nie będzie ciągnął na siłę na spotkanie lewicy".

źródło: Polska

aktualizacja (RP) 17.06.2015