List otwarty do związkowców

5 lutego 2015 wróć do listy aktualności »

OGÓLNOPOLSKIE POROZUMIENIE
ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

00-924 Warszawa,
ul. Kopernika 36/40

Warszawa 3 lutego 2015 roku

Koleżanki i Koledzy związkowcy

Koalicja PO-PSL nie wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom społecznym i nie spełnia swoich obietnic. Rząd Ewy Kopacz deklarował, że będzie żyło się lepiej wszystkim grupom społecznym, tymczasem wzrost gospodarczy jest konsumowany przede wszystkim przez najlepiej sytuowanych obywateli.

Jednocześnie rośnie skala bezwzględnego ubóstwa, bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, płace w sferze budżetowej są zamrożone od sześciu lat, a kilka milionów pracowników jest zatrudnionych w ramach umów „śmieciowych”, nie dających elementarnej stabilności w życiu zawodowym i rodzinnym.

W tej sytuacji prezydium OPZZ ostrzega rząd przed możliwością narastania fali protestów.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych w pełni popiera uczestników już trwających masowych protestów pracowniczych. Jesteśmy z nimi solidarni.

Koleżanki i KoledzyKierownictwo OPZZ podejmowało wiele działań mających na celu rozwiązanie najbardziej nabrzmiałych problemów pracowniczych i społecznych w formie dialogu. Zwracaliśmy uwagę na problemy, nieprawidłowości i trudną sytuację życiową setek tysięcy polskich rodzin. Zgłaszaliśmy propozycje poprawy i składaliśmy inicjatywy ustawodawcze w Parlamencie. Niestety większość postulatów nie została spełniona.

Jeżeli koalicja PO-PSL nie podejmie starań na rzecz rozwiązania kluczowych problemów społecznych, będziemy zmuszeni do ostrzejszych form protestów, w tym blokad dróg, masowych demonstracji i strajków.

Prezydium OPZZ zwraca się do władz statutowych wszystkich struktur związków zawodowych zrzeszonych w OPZZ, członków związków zawodowych oraz pracowników o podjęcie przygotowań do skoordynowania działań protestacyjnych w tych branżach gdzie one już trwają. Jednocześnie prosimy wszystkich o bieżące śledzenie rozwoju sytuacji, prowadzenie akcji informacyjnej oraz przygotowanie się na wypadek potrzeby rozszerzenia aktualnie prowadzonych działań.

Mamy wiele nierozwiązanych wspólnych problemów:
- systematyczna utrata „dobrych” miejsc pracy,
- rozrost „śmieciowych” umów nie dających szans na normalne życie,
- wzrost i poszerzanie się ubóstwa,
- niezrealizowane postulaty OPZZ w zakresie systemu emerytalnego.

To wszystko nie tylko upoważnia nas, ale wręcz zmusza do bardziej radykalnych form dialogu z rządzącymi.

Z koleżeńskim pozdrowieniem

źródło: OPZZ

aktualizacja (RP) 03.02.2015