Ministerstwo Rozwoju: Plan Morawieckiego trafia do konsultacji

1 sierpnia 2016 wróć do listy aktualności »
Image for Ministerstwo Rozwoju: Plan Morawieckiego trafia do konsultacji
Polska za kilkanaście lat ma dogonić Europę pod względem zarobków - wynika z opublikowanego na stronach Ministerstwa Rozwoju w weekend uszczegółowionego planu Morawieckiego

Przesłany w weekend do konsultacji społecznych projekt "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" ma ponad 220 stron. Co zakłada? Głównym celem ma być stworzenie korzystnych warunków dla wzrostu dochodów Polaków w taki sposób, aby na rozwoju Polski skorzystali wszyscy jej mieszkańcy. Dlatego resort doprecyzowuje, że zaplanowany rozwój naszego kraju ma być "społecznie i terytorialnie wrażliwy", czyli ma niwelować nierówności dochodowe Polaków. W sumie na realizację celów wicepremiera Mateusza Morawieckiego ma być przeznaczone do 2020 r. ponad 1,5 bln zł. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju uda się to zrealizować m.in. przez reindustrializację, rozwój innowacyjnych firm, skoncentrowanie się na rozwoju zwłaszcza małych i średnich firm czy ekspansji zagranicznej. W skutecznej realizacji strategii ma pomóc usprawnienie działania instytucji państwowych czy zwiększenie efektywności wykorzystania środków Unii Europejskiej.

Ministerstwo Rozwoju: Zniesienie barier dla biznesu

Morawiecki zapowiada zniesienie barier dla rozwoju biznesu, zwłaszcza tych dotyczących uproszczeń i zmniejszenia obciążeń biurokratycznych. Efekty? Najważniejszym ma być zwiększenie dochodów Polaków. W 2020 r. przeciętny rozporządzalny dochód brutto gospodarstw domowych na jednego mieszkańca ma wzrosnąć do 80 proc. średniej w Unii Europejskiej (z niecałych 69 proc. w 2014 r.), a 10 lat później ma się on zbliżyć do średniej unijnej.

Jednocześnie - jak deklaruje resort rozwoju - rząd ma dążyć do zmniejszania dysproporcji w dochodach. Odsetek osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym ma spaść z obecnych 24,7 do 18 proc. w 2030 r. Rosnąć ma też wydajność pracy, która przełoży się na automatyczny wzrost naszych wynagrodzeń. W dokumencie resort rozwoju zakłada wzrost inwestycji do poziomu ponad 25 proc. PKB, wzrost udziału nakładów na badania i rozwój do poziomu bliskiego 2 proc. PKB. Strategia przewiduje też zwiększanie wydatków na armię z obecnego poziomu 2 proc. PKB do 2,5 proc. PKB w 2030 r. Plan zakłada też "przygotowanie do budowy dwóch elektrowni jądrowych (EJ) w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej - o łącznej mocy ok. 6000 MW netto". W najbliższych miesiącach mają się odbywać konsultacje nad projektem nowej strategii, a w październiku projekt ma być przyjęty przez rząd.

źródło: wyborcza.biz

aktualizacja (RP)