Notatka z posiedzenia Zarządu Krajowego Federacji z dnia 24 marca 2010 roku

9 kwietnia 2010 wróć do listy aktualności »

Na początku Przewodniczący ZKF Andrzej Szczepański powitał delegatów ZKF oraz zaproszonych Przewodniczących organizacji związkowych.

Następnie Przewodniczący ZKF poprosił wszystkich zgromadzonych, aby uhonorowano minutą ciszy śmierć Przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników przy OSM w Złotowie – Zygmunta Michalskiego

Kolejnym punktem posiedzenia była rekomendacja przez Redaktora Naczelnego Bojana Stanisławskiego czasopisma "Związkowiec.OPZZ".

Po wystąpieniu redaktora naczelnego wybrano Komisję Mandatową, która stwierdziła, że Zarząd jest prawomocny do podejmowania uchwał.

Po stwierdzeniu prawomocności Zarządu Przewodniczący ZKF poprosił o wybranie Komisji Skrutacyjnej, celem przeprowadzenia wyborów na delegatów na VII Kongres OPZZ, który odbędzie się w dniach 28-30.05.2010 r.

Przegłosowano przeprowadzenie wyborów jawnych.

W wyborze delegatów prawo głosu mieli wyłącznie delegaci ZKF. Każdy z nich miał 5 głosów do wykorzystania na 6 wyłonionych na posiedzeniu kandydatur.

Przystąpiono do głosowania, w którym na delegatów na VII Kongres OPZZ wybrano (w kolejności alfabetycznej):

Afrykańska Teresa - 39 głosów

Guderski Ryszard - 28 głosów

Kubicki Mirosław - 36 głosów

Oleska Romana - 25 głosów

Szczepański Andrzej - 40 głosów

Kolejnym punktem porządku obrad był plan szkoleń Federacji na 2010 rok.

Aleksandra Pyrczak przedstawiła podjęte do tej pory działania przy projekcie szkoleniowym dla Federacji, który ma być realizowany przy pomocy środków unijnych. Dotychczas przeprowadzona została analiza potrzeb wśród organizacji związkowych, na podstawie której wyznaczono tematykę oraz grupy docelowe.

Następnie referentka przedstawiła plan wyjazdowego szkolenia do Szwecji, które odbędzie się w terminie 4-7.06.2010 r

Jeśli chodzi o sprawy organizacyjne Federacji przedstawiona została opłacalność składek do OPZZ. Kształtowała się następująco:

  • wysokość składki członkowskiej należnej OPZZ z tytułu przynależności FZZPM w Polsce do OPZZ w I półroczu 2009 r., wyniosła 9.090,00zł (4.545,00zł kwartalnie) i tyle zapłacono
  •  w II półroczu wyniosła 9.090,00zł (4.545,00zł kwartalnie) i tyle zapłacono
  •  w I półroczu 2010 roku wyniosła 9175,68 zł (4587,84 kwartalnie) i tyle zapłacono

W związku z wysokimi opłatami ponoszonymi na rzecz OPZZ, oraz w nawiązaniu do dyskusji na posiedzeniu Prezydium, Przewodniczący przedstawił wniosek w sprawie podniesienia składki członkowskiej z 50gr na 60gr. i otworzył dyskusję na ten temat.

Po omówieniu z delegatami ZKF kwestii składek Przewodniczący ZKF przeprowadził głosowanie w sprawie podniesienia składek członkowskich płaconych dla Federacji od dnia 1.07.2010 r. i większością głosów wniosek został przyjęty. Od głosowania wstrzymały się 2 osoby, przeciwnych nie było.

Ostatnim, ale bardzo ważnym punktem porządku obrad Zarządu Krajowego była dyskusja na temat nowego regulaminu dofinansowań do pobytów sanatoryjnych, gdyż po napływie kilku wniosków sanatoryjnych okazało się, że wystąpiły pewne nieścisłości. Do zreferowania tego tematu poproszona została Małgorzata Skarżyńska, która koordynuje tę sprawę w biurze Federacji.

Stwierdziła ona, że należy ustalić taki regulamin, który nie będzie miał jasne i czytelne zasady funkcjonowania.

Przede wszystkim jest to regulamin dofinansowań do pobytów sanatoryjnych, a nie regulamin przydziału miejsc sanatoryjnych.

Aktualnie FZZPM w Polsce posiada udziały w sanatorium w Ciechocinku, w związku z tym każdy członek związku zawodowego przynależnego do Federacji ma prawo do skorzystania z 36% rabatu na pobyt oraz 40% rabatu na zabiegi. Korzyści te przysługują mu niezależnie od tego, czy stara się o dofinansowanie czy nie.

Jednak sanatorium „Pod Tężniami” jest stosunkowo drogim obiektem, dlatego wielu ludzi korzysta z innych sanatoriów. Celem nowego regulaminu było umożliwienie dofinansowania pobytów także w innych sanatoriach.

Należy jednak rozgraniczyć dwa pojęcia: dofinansowanie – jest to dopłata do poniesionych kosztów, refundacja – całkowity zwrot kosztów.

Dlatego ważne jest to, żeby osoby które korzystały z sanatorium przedstawiły koszty, jakie poniosły.

W związku z tym należy zastanowić się jaki ostateczny kształt powinien przyjąć ten regulamin, natomiast nie może być sytuacji, gdzie ktoś dostaje refundację z nadwyżką.

Przewodniczący otworzył dyskusję na ten temat. Zastanawiano się m.in.:

  • jakie dokumenty należy przedłożyć, aby uzyskać dofinansowanie?

Jak traktować sanatoria dofinansowane przez NFZ lub inne organizacje związkowe?

  • czego konkretnie powinno dotyczyć dofinansowanie - czy samego pobytu czy kosztów zabiegów również?
  • i wiele innych kwestii.

W związku z brakiem konsensusu wśród delegatów ZKF Przewodniczący ZKF zaproponował, żeby na razie zostawić regulamin w starej formie, żeby nie wprowadzać zamętu, natomiast każdy niejasny przypadek o dofinansowanie będzie rozpatrywany indywidualnie przez Przewodniczącego ZKF.

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że nie zostanie dofinansowany żaden wniosek, w którym dofinansowanie z Federacji będzie wyższe niż koszty pobytu

Na końcu Przewodniczący ZKF złożył wszystkim delegatom ZKF oraz zaproszonym gościom radosnych i pogodnych świąt wielkanocnych.

Na tym posiedzenie zakończono.

aktualizacja AP (9.04.)