Odbyło się pierwsze czytanie projektu obywatelskiego OPZZ dotyczącego reformy systemu emerytalnego

16 sierpnia 2010 wróć do listy aktualności »

Nowelizacja nie zyskała akceptacji Platformy Obywatelskiej. Poseł PO Marzena Okła-Drewnowicz skrytykowała projekt stwierdzając, że doprowadzi do zwiększenia wydatków FUS i obniży emerytalny wiek przechodzenia na emeryturę.

Jan Guz w odpowiedzi na ten zarzut zwrócił uwagę na to, iż rząd nieumiejętnie kieruje FUS, przez co wciąż boryka się z brakiem finansów, ponadto projekt nie zakłada zniechęcania społeczeństwa do dłuższej pracy. Opiera się natomiast na podstawowym i logicznym założeniu, iż to staż pracy powinien decydować o przywileju emerytalnym, gdyż każdy rok pracy eksploatuje ludzki organizm w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od rodzaju i warunków zatrudnienia. Zatem to właśnie ten aspekt powinien być decydujący.

Projekt OPZZ został w pełni poparty przez kluby Lewicy, PiS i PSL, choć minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak tego samego dnia wystąpiła z własnym projektem reformy systemu emerytalnego. Pozytywnie oceniła jednak działania strony społecznej w zakresie poszukiwania coraz lepszych rozwiązań w tym temacie.

Po południu odbyło się głosowanie nad skierowaniem projektu OPZZ do dalszych prac w komisjach sejmowych. Wniosek o odrzucenie zgłoszonego przez OPZZ projektu ustawy zgłosiła Platforma Obywatelska. W głosowaniu za skierowaniem projektu OPZZ do dalszych prac było 224 posłów (PiS, Lewica, większość PSL i niezrzeszonych), przeciw 200 (Platforma Obywatelska i część niezrzeszonych. 

Źródło OPZZ, aktualizacja AP, 16.08.2010,