Partnerzy społeczni za ograniczeniem umów śmieciowych

19 lutego 2016 wróć do listy aktualności »

Strona pracowników i pracodawców poparły zaproponowane przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej rozwiązanie polegające na wprowadzeniu minimalnej stawki godzinowej. Przypomnijmy, że nowe przepisy mają dotyczyć umów-zlecenia i umów o świadczenie usług zawartych na podstawie Kodeksu cywilnego.

Organizacje pracodawców zgłosiły zastrzeżenia odnośnie do propozycji wprowadzenia ewidencji liczby godzin przepracowanych przez osoby fizyczne. Ich zdaniem oznacza to wzrost biurokracji i nakłada na współpracujące ze sobą podmioty niepotrzebne obowiązki administracyjne. Wprowadzenie wynagrodzenia określonego stawką godzinową doprowadzi ponadto do całkowitej likwidacji wynagrodzenia prowizyjnego – argumentują pracodawcy. W ocenie przedstawicieli biznesu cele określone w projekcie ustawy należy zrealizować w inny sposób niż zaproponowany przez projektodawcę. Poprawa sytuacji na rynku pracy i wzrost zatrudnienia pracowniczego powinny być osiągnięte w sposób uwzględniający realia rynkowe, praktykę gospodarczą oraz możliwe konsekwencje dla rynku pracy. Dlatego proces ograniczenia nadużywania umów cywilnoprawnych oraz zjawiska wykonywania pracy zarobkowej za wynagrodzeniem niższym od minimalnego powinien być zrealizowany w szczególności poprzez przestrzeganie przepisów prawa zamówień publicznych, które pozwalają na stosowanie innych kryteriów niż cena, w tym klauzuli społecznej odnoszącej się do wymogu zatrudniania na podstawie umowy o pracę.

OPZZ poparło inicjatywę ustawowego ograniczenia umów śmieciowych, zastrzegając, że stawka w wysokości 12 zł brutto jest zbyta niska. Nie rekompensuje ona kosztów związanych np. z zakupem odzieży ochronnej i narzędzi, wykonywaniem badań lekarskich czy delegacjami, jaki ponoszą osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych. Naszym zdaniem promowanie stabilnych form zatrudnienia wymaga wyższej stawki minimalnej na poziomie co najmniej 15 zł brutto. Niezbędne jest także ustanowienie mechanizmu corocznej negocjacji z Radą Dialogu Społecznego wzrostu godzinowej stawki płacy minimalnej.

Pozytywnie oceniliśmy natomiast propozycję zniesienia zróżnicowania minimalnego wynagrodzenia za pracę ze względu na staż pracy. Opowiedzieliśmy się także za zwiększeniem uprawnień inspekcji pracy w zakresie sprawowania nadzoru i kontroli nad przestrzeganiem przepisów dotyczących wypłacania minimalnej stawki godzinowej oraz prowadzenia ewidencji liczby godzin pracy. Dlatego OPZZ zaapelowało o znaczące wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy, zarówno w wymiarze finansowym, jak i organizacyjnym oraz o jej wyłączenie spod rygorów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Naszym zdaniem należy także wprowadzić do projektu ustawy przepis, który spowoduje, że dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej nie będzie uwzględniany przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W drugiej części obrad Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformował o przebiegu konsultacji społecznych projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. W trakcie posiedzenia do uczestników obrad dotarła informacja, że Andrzej Duda, Prezydent RP podpisał ustawę 500 plus. Strona związkowa wyraziła sprzeciw wobec trybu, w jakim została ona uchwalona. Skrytykowała ponadto wprowadzenie - na ostatnim etapie prac legislacyjnych - przepisu, który pozbawia Radę Dialogu Społecznego możliwości uczestniczenia w trybie weryfikacji wysokości kryterium dochodowego i świadczenia wychowawczego.

Minister Szwed wyjaśnił okoliczności związane z uchwaleniem ustawy, przeprosił za powstałą sytuację i zapewnił, że powstały błąd zostanie niebawem naprawiony.

W posiedzeniu uczestniczyli: członek Zespołu Roman Piotrowski, wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Mleczarstwa w Polsce oraz eksperci centrali OPZZ: Renata Górna i Norbert Kusiak.

źródło: OPZZ

aktualizacja (RP) 17.02.2016