Płace wysoko ponad prognozami

17 lutego 2012 wróć do listy aktualności »

3,67 tys. zł brutto wyniosła przeciętna płaca w styczniu w firmach gdzie pracuje od dziesięciu osób - podał Główny Urząd Statystyczny

W styczniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 8,1 procent rok do roku i wyniosło 3666 zł. brutto W stosunku do grudnia 2011 roku spadło zaś o 8,7 procent - poinformował GUS. Urząd przypomina przy tym, że zawsze w styczniu weryfikuje wielkość firm, a to może dane w styczniu.Analitycy prognozowali, że płace wzrosną o niespełna 5 proc. nominalnie, czyli nieznacznie będą rosły realnie. Z danych GUS wynika natomiast, że realnie wzrosły o 3,8 proc. Fundusz płac zaś realnie jest wyższy o 4,8 proc. niż rok temu.

Teraz ekonomiści zwracają uwagę na to, że właśnie zmiana wielkości próby firm oraz przesunięte z grudnia premie spowodowały wyraźny skok płac w górę. Ich zdaniem od lutego tempo wzrostu wynagrodzeń zmniejszy się.

-  Wynagrodzenia w górnictwie, czynniki sezonowe i zmiana próby podbiły wynagrodzenia – Adam Czerniak, ekonomista Kredyt Banku SA dodaje, że dodatkowo na wysokość podwyżek wpływ miały zmiany w liczbie dni roboczych (w styczniu b.r. liczba dni roboczych była o 1 większa niż przed rokiem, podczas gdy w grudniu ub. r. liczba dni roboczych była o 2 mniejsza niż przed rokiem).  A to oznacza, że  wyższa była dynamika wynagrodzeń osób zatrudnionych na akord. Po drugie, styczniowy wzrost dynamiki płac może być związany z relatywnie wysokimi wypłatami premii i nagród w przedsiębiorstwach.

W tym roku styczniowa aktualizacja próby statystycznej przyniosła mniejszy wzrost zatrudnienia niż przed rokiem kiedy to w ciągu miesiąca (od grudnia do stycznia) zatrudnienie wzrosło o prawie 122 tys.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w styczniu wyższe o 0,9 proc. niż miesiąc i rok temu ( konsensus analityków szacował 1 proc. wzrost zatrudnienia). W firmach pracowało ponad 5, 55 mln osób. W ciągu roku zatrudnienie w firmach wzrosło o niespełna pięćdziesiąt tysięcy osób.

komentarz własny:

(od stycznia 2012 wzrost płacy minimalnej o 8,22% - to pokazuje skalę zatrudnienia pracowników na tym poziomie płacowym, stąd ogromny wpływ na wzrost wynagrodzeń ogółem w Polsce)

aktualizacja (RP) 17.02.2012