Plenarne posiedzenie RDS po powołaniu nowego rządu

12 listopada 2015 wróć do listy aktualności »

Kilkunastoosobowe prezydium przygotowało projekty dokumentów i pierwszych decyzji 59 -osobowej Rady. W projekcie uchwały strony dialogu proponują, by po roku przewodniczenia przez stronę związkową szefem RDS w ramach rotacji był przedstawiciel pracodawców, a dopiero potem rządu.

Prezydium zaakceptowało projekty regulaminów Rady i jej biura, zaaprobowało też projekt uchwały o stałych zespołach problemowych Rady i uchwałę o powołaniu zespołu doraźnego do spraw zamówień publicznych. Doraźnie w dialogu dwustronnym związków i pracodawców omawiany będzie nowy projekt listy leków refundowanych. Będzie osiem stałych zespołów problemowych zamiast dziewięciu działających w dawnej Komisji trójstronnej, doprecyzowano też zasady głosowań podczas posiedzeń Rady.

Prezydium zdecydowało o zasadach konkursu na stanowisko dyrektora biura RDS, które będzie się mieściło w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie i wybrało komisję konkursową.

W posiedzeniu uczestniczyli m.in. szef OPZZ Jan Guz, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, prezydent Lewiatana Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, szef Związku Rzemiosła Polskiego Jan Bartnik, i przedstawiciele FZZ oraz BCC.

Piotr Duda (NSZZ „S"), przewodniczący RDS, pytany o termin posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego powiedział:- Poczekamy na nowy parlament, nowy rząd i powołanie przez prezydenta nowych rządowych członków RDS. Zaznaczył, że konkretna data posiedzenia zostanie ustalona, gdy ten polityczny kalendarz będzie już znany.

Prezydent powołał członków Rady 22 października. W RDS zasiada 59 osób - ze strony pracodawców, związkowców i rządu oraz z głosem doradczym przedstawiciel prezydenta, prezesa NBP i GUS.

źródło: OPZZ

aktualizacja (RP) 05.11.2015