Posiedzenie Prezydium OPZZ

10 lutego 2016 wróć do listy aktualności »

9 lutego br. w Warszawie obradowało Prezydium OPZZ.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, posiedzenie rozpoczął przewodniczący OPZZ Jan Guz, który omówił zagadnienia związane z realizacją ustawy o uprawnieniach do mienia Funduszu Wczasów Pracowniczych. Przewodniczący poinformował o decyzjach podejmowanych w tej sprawie przez kierownictwo centrali.

Przewodniczący Rady Nadzorczej FWP Leszek Miętek, przedstawił aktualną, trudną sytuację w spółce. Wyraził nadzieję na pozytywne rezultaty pracy nowego Zarządu FWP. W tej części posiedzenia udział wziął wiceprezes FWP, p. Witold Wójtowicz, który odpowiadał na pytania członków Prezydium.

Jan Guz zreferował pakiet spraw finansowych OPZZ:

- sprawozdanie z realizacji planu przychodów i preliminarza wydatków na działalność statutową OPZZ w roku 2015,
- sprawozdanie finansowe OPZZ za rok 2015,
- odpis na Fundusz Strajkowy OPZZ za rok 2015,
- plan przychodów i preliminarza wydatków na działalność statutową OPZZ w roku 2016.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej OPZZ Jarosław Czarnowski, pozytywnie zaopiniował realizację planu przychodów i wydatków oraz sprawozdanie finansowe OPZZ za rok 2015. Prezydium zaakceptowało informacje szefa konfederacji i przyjęło stosowe uchwały.

Wiceprzewodnicząca Wiesława Taranowska zreferowała prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS i przywrócenia wieku emerytalnego - 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet oraz rządowy projekt „Rodzina 500 plus". Przypomniała opinię OPZZ wynikającą m.in. z konsultacji przeprowadzonych z organizacjami członkowskimi. Projekt prezydencki „idzie w dobrym kierunku", postulujemy jednak uzupełnienie go o kryterium stażu pracy. Uprawnienia emerytalne przysługiwałyby po 40 latach „oskładkowanego" stażu pracy, bez względu na wiek, z uwzględnieniem urlopów macierzyńskich, „chorobowego" i „wypadkowego". Program „500 +" – OPZZ zgłasza wątpliwości co do przyjętego kryterium 800 i 1200 zł (możliwości przekroczenia tej kwoty przez osoby o relatywnie niskich dochodach). Proponujemy wprowadzenie górnego kryterium dochodowego, powyżej którego 500 zł nie będzie należne. OPZZ zwraca uwagę na konieczność prowadzenia kompleksowej polityki prorodzinnej.

Jan Guz omówił sytuację polityczną w kraju oraz współpracę OPZZ z partiami politycznymi i organizacjami społecznymi. Przybliżył działania związane z pracami Rady Dialogu Społecznego, Prezydium Rady Dialogu Społecznego i zespołów problemowych rady. Tematyka prac RDS ( planowana i postulowana ) stała się przedmiotem spontanicznej dyskusji członków prezydium.
(Kom. RP - w tym miejscu zgłosiłem problem lawinowego wzrostu zatrudnienia obywateli Ukrainy w Polsce, pozostającego poza wszelką kontrolą w wyniku luki prawnej w rozporządzeniu regulującego tę kwestie, szczegółowe pismo w tej sprawie przekazałem V-ce przewodniczącej OPZZ, która przedstawi ją na najbliższej Radzie Rynku Pracy 22 lutego)

Przewodniczący Guz poinformował o przygotowaniach centrali do podsumowania 100 dni rządu premier Beaty Szydło. Przewodniczący przedstawił także dane GUS dot. związków zawodowych i wyniki ankiet statystycznych OPZZ. Zebrani uznali za konieczną intensyfikację działań na rzecz pozyskiwania przez związki zawodowe nowych członków.

Przedstawiciel OPZZ w EKES – Adam Rogalewski – omówił pokrótce metody pracy organizacji związkowych w Europie i w USA.

Prezydium podjęło uchwałę w sprawie upoważnienia dwóch członków kierownictwa OPZZ do podpisania umowy w sprawie realizacji projektu finansowanego z funduszy europejskich pn. „Prawo do pracy - centra informacyjne we współpracy międzynarodowej". Projekt dotyczy międzynarodowej wymiany doświadczeń z zakresie pracy związkowej.

Prezydium przedyskutowało koncepcje obchodów 1 Maja oraz posiedzenia Rady OPZZ w dniach 7-8 czerwca br., będącego podsumowaniem połowy kadencji obecnych władz konfederacji. Prezydium zobowiązało kierownictwo OPZZ do organizacji wyjazdowego posiedzenia Rady w czerwcu br.

Prezydium podjęło uchwały w sprawie przyjęcia do OPZZ zakładowych organizacji związkowych na wniosek Rady OPZZ województwa podlaskiego:

Związek Zawodowy Pracowników Gospodarki Komunalnej i Terenowej w Polsce przy Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Suwałkach sp. z o.o.,
Związek Zawodowy Pracowników Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach.

źródło: OPZZ