Powstaną dobrowolne fundusze emerytalne

24 listopada 2011 wróć do listy aktualności »

PKO BP Bankowy PTE, a także PTE PZU otrzymały już od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na utworzenie dobrowolnych funduszy emerytalnych. Dzięki nim instytucje te będą mogły oferować klientom indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego to nowy produkt służący do indywidualnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę, który wystartuje z początkiem przyszłego roku. IKZE mogą być oferowane klientom przez firmy ubezpieczeniowe, banki, domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz powszechne towarzystwa emerytalne. Te ostatnie instytucje muszą zmienić statut i utworzyć nowy specjalny fundusz – dobrowolny fundusz emerytalny.

Wtorkowa zgoda nadzoru na utworzenie dobrowolnych funduszy nie oznacza zatem jeszcze, że PTE może wystartować z ofertą już 1 stycznia 2012 r., gdy IKZE mogą być oferowane. Muszą bowiem uzyskać jeszcze zgodę na zmianę statutu, a to może nastąpić dopiero, zgodnie z prawem, po 1 stycznia.

Z naszych informacji wynika, że jeszcze trzy wnioski towarzystw emerytalnych na utworzenie dobrowolnego funduszy emerytalnego i zmianę statutu zostały złożone w nadzorze. W sumie mniej więcej połowa PTE wyraziła zainteresowanie IKZE i kontaktowała się w tej sprawie z urzędem nadzoru. Dobrowolny fundusz emerytalny utworzą jeszcze – jak wynika z deklaracji – PTE: Warta, AXA, Pocztylion-Arka i Pekao Pioneer.

Wiadomo natomiast, które PTE nie zamierzają oferować IKZE. W gronie tym jest Aegon. Kilka towarzystw jeszcze nie podjęło decyzji. Generali PTE, gdy to zrobi, nie wyklucza złożenia wniosku jeszcze w tym roku.

IKZE planują oferować także towarzystwa funduszy inwestycyjnych, domy maklerskie oraz firmy ubezpieczeniowe. Pewne jest, że IKZE wśród TFI będą oferować PKO, KBC, Skarbiec, Investors czy Legg Mason. Być może także: Pioneer Pekao, ING, Union Investment czy BZ WBK. Wśród domów maklerskich będą to: DM BOŚ, DM BDM, KBC Securities, DM Banku BPS. Zastanawia się DM BZ WBK czy BM DnB Nord.

Zaletą IKZE jest to, że wpłaty na nowe konta będzie można odpisywać od podstawy opodatkowania. Będzie to konkurencyjny produkt do istniejącego od kilku lat indywidualnego konta emerytalnego (w IKE nie ma ulgi podatkowej, jaka będzie w IZKE). Klienci będą mogli wpłacić na IKZE 4 proc. wynagrodzenia. Nie więcej jednak niż 4 proc. od 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku kalendarzowym. W tym roku byłoby to ok. 4 tys. zł.

Według Marcina Dyla, szefa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, gdy państwo oferuje ulgę podatkową na dodatkowe indywidualne oszczędzanie na emeryturę, decyduje się na to od 5 do 15 proc. społeczeństwa. 

aktualizacja (RP) 24.11.2011