Projekt zakłada m.in. większy wpływ pracodawców i związków zawodowych na stanowienie prawa. Jeśli obie strony uzgodnią wspólny projekt ustawy albo założeń rząd będzie obowiązek zająć się nimi, a jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić.
Strony będą mogły też występować z wspólnymi zapytaniami do ministrów. Ponadto zyskają prawo występowania do Sądu Najwyższego o wykładnię przepisów prawa i do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności przepisów.
Prawo do wskazywania członków Rady będą miały związki zawodowe, pracodawcy i premier, powoływać i odwoływać ich będzie prezydent. Funkcja przewodniczącego obsadzana ma być naprzemiennie przez związki, pracodawców i rząd.
Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego
Według projektu w województwach będą mogły być powoływane Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Mają one być tworzone przez marszałka, na wspólny wniosek organizacji pracodawców i związkowej. W ich pracach będą mogły uczestniczyć strony związkowa i pracodawców, a także przedstawiciele wojewody. Do udziału w posiedzeniach będą mogli być zapraszani przedstawiciele powiatów oraz gmin.
źródło: portal samorządowy
aktualizacja (RP) 17.06.2015