W projekcie przekazanym do konsultacji społecznych ujęto to uprawnienie. Wskazano, że kwoty uprawniające do uzyskania świadczenia wychowawczego, podlegają weryfikacji co 3 lata, z uwzględnieniem wyników badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych dotyczących poziomu minimum socjalnego, zaś w roku, w którym przeprowadza się weryfikację, Rada Ministrów, do dnia 15 maja, przedstawia Radzie Dialogu Społecznego:
propozycje wysokości tych kwot,wyniki badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych dotyczących poziomu minimum socjalnego,informację o realizacji świadczenia wychowawczego za okres od dnia poprzedniej weryfikacji, w tym liczbę osób otrzymujących świadczenie wychowawcze oraz wydatki na ten cel w poszczególnych latach,informację o sytuacji dochodowej rodzin posiadających dzieci na utrzymaniu.
W dalszej kolejności, Rada Dialogu Społecznego, po otrzymaniu propozycji i informacji Rady Ministrów, uzgadnia wysokości kwot (kryteriów dochodowych) w terminie do dnia 15 czerwca danego roku kalendarzowego. W przypadku, gdy Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni tych kwot w ustawowym terminie, takie prawo ma Rada Ministrów, by określić nowe kwoty uprawniające do świadczenia wychowawczego do dnia 15 sierpnia danego roku, w drodze rozporządzenia.
W uchwalonej przez Parlament ustawie zniknęły zapisy dające możliwości Radzie Dialogu Społecznego do dokonywania zasad weryfikacji świadczenia wychowawczego. Takie uprawnienie zostawiono jedynie Radzie Ministrów.
To bardzo niepokojący sygnał nie tylko dla RDS, ale także dla zasad konsultacji społecznych, poprzez wprowadzenie tak znaczącej zmiany do ustawy, praktycznie bez poinformowania Rady Dialogu Społecznego o takiej zmianie bez jakiegokolwiek uzasadnienia.
źródło: OPZZ
aktualizacja (RP) 17.02.2016