Przedsiębiorcy walczą o dotacje

9 października 2015 wróć do listy aktualności »

Tymczasem od wielu lat organizacje przedsiębiorców otrzymują pomoc państwa w postaci pokrycia za dany rok składek z tytułu członkostwa w międzynarodowych organizacjach branżowych. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że łączny koszt wydatków publicznych na ten cel w latach 2003-2015 wyniósł około 16 mln zł. Dotacja cieszy się od lat dużą popularnością wśród biznesu, tak dużą, że w 2015 roku zabraknie pieniędzy dla wszystkich, którzy złożyli do Ministerstwa Gospodarki stosowny wniosek.

Resort gospodarki dokonał oceny złożonych w 2015 r. przez organizacje przedsiębiorców wniosków. Do oceny merytorycznej zakwalifikowano 59 wniosków. Na podstawie przyznanych punktów sporządzona została lista wnioskodawców rekomendowanych do zawarcia umów. Jak się jednak okazało, środki finansowe przeznaczone w 2015 roku na przedmiotowe zadanie w kwocie 1,7 mln złotych nie są wystarczające, aby przyznać dotacje wszystkim 59 wnioskodawcom ze sporządzonej listy. Możliwe jest podpisanie umów jedynie z pierwszymi 44 wnioskodawcami umieszczonymi na liście rankingowej. Zapytaliśmy Ministerstwo Gospodarki czy w związku z tym będzie trzeba zwiększyć dotację? Jak nas zapewniono nie będzie takiej potrzeby. Przekazanie dotacji kolejnym beneficjentom z listy rankingowej następowało będzie sukcesywnie po otrzymaniu zwrotu środków wynikających z ostatecznego rozliczenia wcześniej zawartych umów bądź w przypadku rezygnacji, któregoś z zarekomendowanych do zawarcia umowy wnioskodawców.

Sprawą składek na rzecz międzynarodowych organizacji przedsiębiorców jako pierwsze zainteresowało się OPZZ. W 2013 roku skierowaliśmy do ministra gospodarki pismo, w którym wskazaliśmy, że należy wzmocnić kontrolę nad wydatkowaniem środków publicznych, a przede wszystkim poinformować opinię publiczną o rezultatach, które beneficjenci osiągnęli w ramach prowadzonej działalności na forum międzynarodowym. Dopiero po naszej interwencji Ministerstwo Gospodarki wprowadziło obostrzenia w udzielaniu pomocy i zwiększyło transparentność rozliczeń. Dotacja jest obecnie przyznawana na podstawie sprawozdania końcowego zawierającego szczegółowe informacje o podjętych w związku z realizacją zadania działaniach i ich rezultatach.

Warto także odnotować, że niezależnie od opisanego przywileju przedsiębiorcy mogą zaliczyć wydatki z tytułu opłacania składki członkowskiej z tytułu członkostwa w organizacjach zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców do kosztów uzyskania przychodów, co zmniejsza płacony przez nich podatek.

Nie zmienia to jednak faktu, że w świadomości publicznej nadal funkcjonuje stereotyp, że to związki zawodowe a nie organizacje przedsiębiorców żyją na koszt podatnika. Niestety jest on wzmacniany przez nieodpowiedzialnych polityków, którzy wykorzystując toczącą się kampanię wyborczą proponują wprowadzenie ustawowych rozwiązań ograniczających rolę i znaczenie związków zawodowych w przedsiębiorstwach.

źródło: OPZZ

aktualizacja (RP) 09.10.2015