Rośnie wartość pomocy publicznej

4 lutego 2016 wróć do listy aktualności »

Głosy jej przeciwników przybierają na sile najczęściej w sytuacji, gdy państwo próbuje ratować ważne dla gospodarki przedsiębiorstwa. Jednak raz w roku, gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) prezentuje raport o pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom milkną głosy oburzenia i niezadowolenia z państwa.

Wczoraj sejmowa Komisja Gospodarki i Rodziny przyjęła „Raport o pomocy publicznej w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2014 r. wraz z Raportem o pomocy de minimis w Polsce udzielonej przedsiębiorcom w 2014 roku". Teraz raport omówią posłowie w trakcie obrad plenarnych.

Z raportu UOKiK wynika, że latach 2011-2014 ogólna wartość pomocy publicznej wykazuje tendencję rosnącą. W 2014 roku odnotowano jej największy, bo prawie 15% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Ogólna wartość pomocy publicznej wyniosła zaś 25 262,8 mln zł, co stanowi 1,46% PKB.

W latach 2007-2014 aż 64-87% pomocy udzielano w formie bezpośrednich wydatków, a tylko 13-36% w innej formie, zazwyczaj uszczuplenia wpływów do budżetu. W 2014 roku najczęściej udzielano pomocy w formie dotacji i ulg podatkowych – 94,4 %.

W 2014 roku udzielono najwięcej pomocy horyzontalnej. Stanowiła ona ponad 40% ogólnej wartości pomocy udzielonej w tym roku, z tego największa część została udzielona na: ochronę środowiska, zatrudnienie i restrukturyzację. Wartość pomocy regionalnej stanowiła ponad 40% ogólnej wartości udzielonej pomocy i spadła o ponad 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość pomocy sektorowej spadła o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim, co wpłynęło również na spadek jej udziału w ogólnej wartości pomocy udzielonej w tym roku (o prawie 9 punktów procentowych).

Podobnie jak w 2103 roku, zdecydowanie najwięcej pomocy otrzymały przedsiębiorstwa prywatne (67,9% ogólnej wartości pomocy). W 2014 roku 62,0% wartości pomocy udzielono przedsiębiorcom dużym, 15,5% przedsiębiorcom średnim, a 22,5% małym i mikro. Oznacza to, że odnotowano znaczny wzrost wartości pomocy udzielonej dużym przedsiębiorcom. Ich udział zwiększył się o 19 punktów procentowych w stosunku do 2013 roku. W przypadku pomocy udzielonej mikro, małym i średnim przedsiębiorcom odnotowano spadki wartości. Trzeba jednak uwzględnić, że dane te nie uwzględniają pomocy de minimis, która jest szczególnie przeznaczona dla tych przedsiębiorstw. Po uwzględnieniu całkowitego wsparcia udzielonego beneficjentom (pomoc publiczna i pomoc de minimis), udział pomocy udzielonej mikroprzedsiębiorcom w całkowitej wartości pomocy okazuje się ponad dwukrotnie wyższy i wynosi 26,6%, udział pomocy udzielonej małym i średnim przedsiębiorcom pozostał na niezmienionym poziomie (ok. 26%), natomiast udział pomocy udzielonej dużym przedsiębiorstwom jest niższy o 15 punktów procentowych i wynosi 46,6%.

Jeśli chodzi o podmiot udzielający pomocy, w 2014 roku najwięcej udzielił jej minister środowiska, a następnie Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W gronie podmiotów udzielających najwięcej pomocy pozostają organy podatkowe. Udzieliły one ponad 40% więcej pomocy niż w poprzednim roku. Pomocy tej udzielono głównie (98,4%) w formie ulg w podatku dochodowym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w specjalnych strefach ekonomicznych.

Co ciekawe, druga pod względem wartości pomoc została udzielona przez Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Prawie w całości została przeznaczona na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy nota bene coraz częściej skarżą się na śmieciowe umowy i niskie stawki godzinowego wynagrodzenia. Zjawisko to nasila się w branży ochroniarskiej.

źródło: OPZZ

aktualizacja (RP) 01.02.2016