Rząd rekomenduje powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej

15 września 2016 wróć do listy aktualności »

13 września 2016r. Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany są jednym z elementów zapowiadanej reformy podstawowej opieki zdrowotnej i wprowadzają powszechny do niej dostęp.

Szczególnie chodzi o pacjentów nieubezpieczonych, od których Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie dochodził roszczeń za świadczenia udzielone im w ramach POZ. Dotyczy to także nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. To ważna zmiana w praktyce, bo np. chodzi także o sytuacje, kiedy dana osoba została wyrejestrowana np. podjęła czasowe zatrudnienie, a następnie po zakończeniu okresu tego ubezpieczenia nie został dopełniony obowiązek jej ponownego zgłoszenia. W takich sytuacjach pacjent, który skorzysta z podstawowej opieki zdrowotnej, nie będzie obciążany kosztami, choć według przepisów ustawy jest nieubezpieczony. Odstąpienie od windykacji nastąpić ma także w przypadkach świadczeń udzielonych w ramach pozostałych zakresów świadczeń, ale pod warunkiem, gdy pacjent – we wskazanych w ustawie terminach, (tj. 30 dni od udzielenia świadczenia lub 30 dni od poinformowania przez NFZ o wszczęciu postępowania mającego na celu dochodzenie tych roszczeń) – zostanie zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego.

To istotna zmiana zwłaszcza dla pacjentów nieubezpieczonych, choć nieistotna dla gospodarki finansowej płatnika, bowiem z danych NFZ i Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ostatnich dwóch latach wartość windykowanych przez Fundusz świadczeń z zakresu POZ wynosi ok. 78 778 zł (stanowi to 0,3% ogólnej kwoty windykacji we wszystkich rodzajach świadczeń).

Druga zmiana o charakterze systemowym dotyczy finansowania zakupu szczepionek z budżetu państwa. Obecnie, w ramach programu obowiązkowych szczepień ochronnych zakup szczepionek finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt projektowanej regulacji w 2017r. wyniesie ok. 142 mln zł. Pacjent będzie miał także wybór, gdzie chce nabyć szczepionkę – obecnie może to zrobić tylko w aptece. Proponuje się umożliwienie mu nabywania i sprzedaży szczepionek przez podmioty prowadzące działalność leczniczą oraz u lekarza.

Obie zmiany należy ocenić pozytywnie, choć praktyka wskaże jak będą realizowane.


źródło: OPZZ

aktualizacja (RP)