Rząd RP lekceważy partnerów społecznych i prawo!

30 września 2011 wróć do listy aktualności »

Rada Ministrów w dniu 27 września 2011 r. przyjęła projekt budżetu państwa na 2012 rok i aby wypełnić konstytucyjny obowiązek skierowania tego projektu do Sejmu RP w terminie do 30 września nie zrealizuje ustawowego trybu konsultacji z partnerami społecznymi tego projektu w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Zgodnie z ustawą o Trójstronnej Komisji strona rządowa ma obowiązek, nie później niż 20 dni przed przedstawieniem projektu ustawy budżetowej Sejmowi, skierować ten dokument do Komisji w celu zajęcia stanowiska przez strony pracowników i pracodawców, czego nie uczyniła we właściwym trybie. 

Projekt budżetu państwa na 2012 rok nie stanowił przedmiotu prac Trójstronnej Komisji.

Rada OPZZ protestuje przeciwko niszczeniu dialogu społecznego w trakcie uchwalania ustawy budżetowej na 2012 rok.

OPZZ już w kwietniu bieżącego roku sygnalizowało rządowi, że jego działania podejmowane podczas prac nad przyszłorocznym budżetem grożą naruszeniem ustawy o Trójstronnej Komisji. Komisja nie wyraziła zgody na zmianę ustawowych terminów konsultacji i negocjacji związanych z uchwalaniem budżetu państwa na kolejny rok.

Obecnie, mimo wcześniejszych zapewnień strony rządowej o powrocie do ustawowego trybu prac nad projektem budżetu państwa na kolejny rok, rząd zdecydował się na bezprecedensowy krok nieprzeprowadzenia wymaganych prawem konsultacji projektu z partnerami społecznymi a tym samym naruszenie przepisu art. 3 ust. 9 ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Partnerzy społeczni nie mieli dotychczas możliwości podjęcia, zgodnej z ustawowym trybem, próby wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie projektu budżetu państwa na 2012 rok ani w razie nieosiągnięcia wspólnego stanowiska stron Trójstronnej Komisji przedstawienia własnej opinii do tego projektu.

Rada OPZZ uważa, że jeśli projekt ustawy budżetowej na 2012 rok zostanie uchwalony, to ocena zgodności z prawem tego procesu powinna być przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego.

Bezsprzecznie jednak, rząd w trakcie sprawowania władzy uchyla się od praktycznego urzeczywistnienia art. 20 Konstytucji RP stanowiącego, że w podstawą ustroju gospodarczego w Polsce jest społeczna gospodarka rynkowa oparta na solidarności, dialogu i współpracy z partnerami społecznymi.

Rada Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

źródło: Kronika Związkowa OPZZ

aktualizacja (RP) 30.09.2011