Sposoby na podwyższenie emerytury

10 sierpnia 2017 wróć do listy aktualności »

Osoby chcące przejść na emeryturę od 1 października mają kilka sposobów, aby ją podwyższyć.

Najwięcej mogą zyskać głównie kobiety, które w myśl przepisów obowiązujących przed 1 maja 2015 r. nie mogły zaliczyć całego okresu urlopu wychowawczego do kapitału początkowego. Zmieniły się wtedy także zasady zaliczania okresu studiów i wiele innych dotyczących przeliczania stażu sprzed 1999 r. na kapitał służący do obliczenia emerytury.

– Oddzielny problem dotyczy osób, za które wniosek o obliczenie kapitału początkowego przed laty złożył zakład pracy. Bywa, że pracodawca nie wiedział, że pracownik miał także okresy zatrudnienia w innych firmach, dlatego nie zostały one uwzględnione w kapitale początkowym – zauważa Wojciech Andrusiewicz z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie. – Ważne, by wszystkie takie osoby szybciej złożyły wniosek o przeliczenie kapitału początkowego, aby szukanie dodatkowych dokumentów nie wydłużyło postępowania w sprawie przyznania emerytury w październiku. Jeśli emeryt nie złoży wniosku o przeliczenie kapitału na korzystniejszych zasadach, to ZUS nie ma prawa robić tego z urzędu i emerytura może być po prostu niższa – dodaje.

Rencisto, uważaj!

Doradcy ostrzegają również rencistów, aby dobrze się zastanowili przed złożeniem wniosku o emeryturę. W myśl nowych przepisów mogą oni już 1 października złożyć wniosek o przyznanie emerytury w obniżonym wieku albo też poczekać do osiągnięcia dotychczasowego, wyższego wieku emerytalnego. Okazuje się, że w myśl interpretacji nowych przepisów dokonanej przez ZUS osoby, które zdecydują się na złożenie wniosku, nie mogą liczyć na ochronę wysokości ich świadczenia. – Taka zasada obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy emerytura jest obliczana z urzędu. Jeśli rencista sam złoży wniosek, to nowo obliczone świadczenie może być niższe od wcześniej pobieranej renty – tłumaczy Wojciech Andrusiewicz.

Takie osoby mają jednak 30 dni od wydania przez ZUS decyzji na wycofanie wniosku o przyznanie emerytury. Mogą dzięki temu zachować wyższą rentę do czasu, kiedy ZUS przyzna im emeryturę z urzędu z zachowaniem gwarancji wysokości świadczenia.

Na emeryturę lepiej pod koniec miesiąca

Jak się okazuje, wiele osób już teraz planuje dokładny dzień rozwiązania dotychczasowej umowy o pracę i datę przejścia na emeryturę. Wiadomo również, że nie będą tego robić na początku października, ale dopiero pod koniec. Wtedy otrzymają od pracodawcy wynagrodzenie za cały październik i od razu będzie się należała emerytura za ten miesiąc.

Ważne jest, żeby umowa została rozwiązana najpóźniej 30 października. Jeśli nastąpi to ostatniego dnia miesiąca i pracownik tego samego dnia dostarczy dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to dostanie świadczenie dopiero od następnego dnia, czyli od listopada.


źródło: rp.pl

aktualizacja (RP)