Stanowisko Branży ,,Usługi Publiczne” OPZZ z 20 września 2016 roku w sprawie sytuacji kryzysowej w ochronie zdrowia

21 września 2016 wróć do listy aktualności »
Organizacje członkowskie OPZZ reprezentujące branżę ,,Usługi Publiczne", w tym ochronę zdrowia, wyrażają oburzenie wobec bierności działań Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz lekceważenie branżowego dialogu społecznego.
 
Pozorowany dialog społeczny i brak decyzyjności w kluczowych sprawach pracowniczych, w tym związanych ze wzrostem wynagrodzeń dla wszystkich zatrudnionych w ochronie zdrowia – to największe zastrzeżenia OPZZ.
 
Nie możemy zgodzić się na to, że trwające od ponad 10 miesięcy rozmowy w Trójstronnym Zespole do Spraw Ochrony Zdrowia, z udziałem strony pracowników i pracodawców na temat rozwiązań ustawowych o najniższych  wynagrodzeniach pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą – nie przynoszą konkretnych rezultatów. Opinie strony społecznej, w tym OPZZ nie są uwzględniane, a propozycje Ministra Zdrowia zmierzają wprost do pogłębiania różnic płacowych pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi w ochronie zdrowia.
 
 
Rada Dialogu Społecznego w ostatnim półroczu podejmowała dwukrotnie debatę na temat problemów ochrony zdrowia, w tym płacowych. Niestety, nie przyniosły one konkretnych rezultatów. Projektowane rozwiązania nie mają zabezpieczenia finansowego w budżecie państwa oraz konfliktują środowisko pracownicze, nie obejmując zapisami ustawy pracowników niemedycznych.
 
Nie akceptujemy bierności i rozgrywania politycznego ochroną zdrowia !
 
Działając dla dobra pacjentów i pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia OPZZ apeluje do Pani Premier Beaty Szydło o podjęcie konkretnych rządowych decyzji związanych z polityką zdrowotną i płacową oraz przedstawienie ich stronie społecznej Rady Dialogu Społecznego.
 
 
Branża ,,Usługi Publiczne" OPZZ
Warszawa, 20 września 2016 rok

aktualizacja (RP)