W projekcie ustawy nowelizującej ordynację podatkową znalazł się zapis wprowadzający do porządku prawnego klauzulę generalną przeciwko unikaniu opodatkowania. Jest ona instrumentem prawnym o charakterze prewencyjnym, który ma zwalczać nadużycia podatkowe oraz zapewnić równe traktowanie podatników.
„Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych uznaje za konieczne pilne wprowadzanie rozwiązań uszczelniających system podatkowy. Wobec skali nadużyć podatkowych i agresywnego planowania podatkowego, które rocznie uszczuplają dochody budżetu państwa o około 46 mld zł, zadanie to powinno stać się ważnym instrumentem poprawiającym kondycję finansów publicznych" – czytamy w opinii, którą Franciszek Bobrowski, wiceprzewodniczący OPZZ skierował w ramach trwających konsultacji społecznych do pana Leszka Skiby, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.
W ocenie OPZZ nie można akceptować sytuacji, w której państwo prowadzi politykę oszczędnościową kosztem osób o najniższych dochodach i równocześnie pozwala przedsiębiorcom na unikanie opodatkowania. Statystyki dowodzą, że 50% dużych firm, najczęściej z kapitałem zagranicznym, pomimo wysokich przychodów nie wykazuje zysku, dzięki czemu nie płaci podatków w Polsce. Potwierdza to tezę, że praktyki agresywnej optymalizacji podatkowej są coraz powszechniejsze w tej grupie przedsiębiorstw, co nie tylko zakłóca uczciwą konkurencję, ponieważ na drogie usługi doradcze mogą sobie pozwolić przede wszystkim duże firmy, ale także zmniejsza dochody podatkowe, przez co państwo nie może realizować wielu ważnych projektów społecznych. W konsekwencji tylko w 2014 roku podmioty zagraniczne wpłaciły do budżetu państwa jedynie 359 mln zł podatku, co stanowi 1,2% wszystkich wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych.
Naszym zdaniem reakcja ustawodawcy w tym zakresie jest niezbędna, podobnie jak działania na rzecz zwiększenia stanu etatowego i wynagrodzeń pracowników administracji skarbowej, którzy mają skutecznie zapobiegać agresywnemu planowaniu podatkowemu, jak również stanowić przeciwwagę dla wysoko wykwalifikowanych doradców podatkowych zatrudnianych przez firmy prowadzące optymalizację podatkową. Warunkiem niezbędnym podniesienia efektywności działania aparatu skarbowego jest jednak odmrożenie wynagrodzeń urzędników. Niestety, rząd w tym zakresie od wielu lat nie podejmuje oczekiwanych przez pracowników i związki zawodowe działań mogących w prosty sposób zwiększyć ściągalność podatków oraz przyczynić się do poprawy kondycji finansowej budżetu państwa.
źródło: OPZZ
aktualizacja(RP)25.01.2016