Ułatwienia dla przedsiębiorców w zakresie badań lekarskich

8 kwietnia 2015 wróć do listy aktualności »

Według szacunków wprowadzone rozwiązanie powinno przynieść przedsiębiorcom korzyści w wysokości ok. 170 mln zł rocznie.

Zgodnie z nowymi przepisami badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Zwolnieniem z badań lekarskich mogą zostać objęte również osoby przyjmowane do pracy u nowego pracodawcy w ciągu 30 dni od rozwiązania (wygaśnięcia) poprzedniej umowy – jeżeli przedstawią aktualne orzeczenie lekarskie (uzyskane na podstawie skierowania wydanego przez poprzedniego pracodawcę), stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach środowiska pracy odpowiadających warunkom występującym na nowym stanowisku pracy. Przy podejmowaniu decyzji o zwolnieniu z wstępnych badań lekarskich u nowego pracodawcy istotne będzie więc porównanie warunków pracy w nowym i poprzednim miejscu pracy.

W tym celu zmieniono również przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w sprawie profilaktycznych badań lekarskich pracowników, wydanego na podstawie art. 229 § 8 Kodeksu pracy. Dzięki wprowadzonym zmianom pracownik, kierowany na badanie lekarskie, będzie otrzymywał jeden egzemplarz skierowania, który wraz z orzeczeniem lekarskim będzie mógł przedstawić nowemu pracodawcy. Daje to pracodawcy swobodę w zakresie kierowania pracownika na ponowne badania lekarskie.

Ze zwolnienia z wstępnych badań lekarskich nie będą korzystały osoby przyjmowane przez nowego pracodawcę do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych, tj. takich, które stwarzają duże zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi.

źródło: MG

aktualizacja (RP) 08.04.2015