Obowiązek przekazania informacji o działalności agencji zatrudnienia dotyczy wszystkich rodzajów agencji. Również tych, które rozpoczęły działalność dopiero w 2014 r.
- Sprawozdanie należy złożyć drogą elektroniczną logując się do systemu KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia), który posiada funkcję elektronicznego wprowadzania danych sprawozdawczych, a następnie wersję papierową przesłać do właściwego Wojewódzkiego Urzędu Pracy - wyjaśnia Halina Krzyżak, kierownik zespołu obsługi Instytucji Rynkowych Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Agencje zatrudnienia sprawozdają między innymi o rodzajach świadczonych usług (pośrednictwo pracy, praca tymczasowa, doradztwo personalne, poradnictwo zawodowe), a także liczbie osób skierowanych do podjęcia zatrudnienia za pośrednictwem agencji.
Przed wejściem w życie w sierpniu 2013 r. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie działalności agencji zatrudnienia, musiały one również w swoich sprawozdaniach podać informacje o liczbie godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych z uwzględnieniem rodzaju umowy, o liczbie kobiet i liczbie osób w poszczególnych przedziałach wiekowych.
- Bez szczegółowych informacji o pracownikach zatrudnianych w formule pracy tymczasowej brakuje nam istotnego barometru zmian na rynku pracy. Nie mamy również dostępu do informacji o tym, jak elastyczne formy zatrudnienia, takie jak praca tymczasowa, wpływają na zatrudnienie osób z grup dotkniętych najwyższym bezrobociem: kobiet, osób młodych i po 50 roku życia - wyjaśnia Agnieszka Zielińska z Polskiego Gorum HR.
Wszystkie sprawozdania agencji złożone w WUP-ach są przesyłane w formie zbiorczej do ministra pracy i polityki społecznej, w terminie do 31 marca każdego roku.
- Dane ze sprawozdań są analizowane i na ich postawie przygotowywana jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej raz w roku zbiorcza (z całej Polski) informacja z działalności agencji zatrudnienia - podsumowuje Halina Krzyżak.
źródło: pulsHR
aktualizacja (RP) 27.01.2015