Zespół MPiPS, związkowców i pracodawców uzgodnił zmiany w dialogu społecznym

13 marca 2015 wróć do listy aktualności »

Ze­spół ob­ra­do­wał pierw­szy raz 25 lu­te­go, a jego prace miały po­trwać do trzech ty­go­dni. Mi­ni­ster pracy i po­li­ty­ki spo­łecz­nej Wła­dy­sław Ko­si­niak-Ka­mysz za­po­wia­dał wtedy w wy­wia­dzie dla PAP, że pierw­sze po­sie­dze­nie nowej Rady po­win­no się odbyć jesz­cze przed koń­cem obec­nej ka­den­cji par­la­men­tu.

Teraz uzgod­nio­nym pro­jek­tem mają zająć się na wspól­nym po­sie­dze­niu sze­fo­wie związ­ków, or­ga­ni­za­cji pra­co­daw­ców i mi­ni­ster. Eks­per­ci po­zo­sta­wi­li jesz­cze kilka spraw do ich de­cy­zji - za­zna­czył Mę­ci­na.

"Te spo­tka­nia po­ka­za­ły, że jest trud­no, ale coraz bar­dziej otwie­ra­my się i na wizję stro­ny spo­łecz­nej i na po­stu­la­ty i ogra­ni­cze­nia, które wska­zu­je stro­na rzą­do­wa. Mamy przy­go­to­wa­ny pro­jekt nowej for­mu­ły - Rady Dia­lo­gu Spo­łecz­ne­go, który na­wią­zu­je do Ko­mi­sji Trój­stron­nej, która była pod­sta­wą tych dzia­łań, ale opie­ra się na pro­jek­cie au­to­no­micz­nym przy­go­to­wa­nym przez part­ne­rów spo­łecz­nych" - mówił Mę­ci­na PAP.

"Są kwe­stie dwóch-trzech roz­bież­no­ści, które z pew­no­ścią będą mogły być roz­strzy­gnię­te przez sze­fów or­ga­ni­za­cji na spo­tka­niu za ty­dzień. Ten okres trzech ty­go­dni zo­stał do­brze, in­ten­syw­nie wy­ko­rzy­sta­ny" - oce­nił.

Do­rad­ca Forum Związ­ków Za­wo­do­wych Anna Gra­bow­ska, która uczest­ni­czy­ła w pra­cach eks­per­tów po­wie­dzia­ła PAP, że wszyst­kie usta­wo­we za­pi­sy pro­jek­tu zo­sta­ły uzgod­nio­ne. Do de­cy­zji sze­fów po­zo­sta­ły m.​in. kwe­stia stwo­rze­nia funk­cji rzecz­ni­ka dia­lo­gu spo­łecz­ne­go, za którą opo­wia­da się So­li­dar­ność.

"Do uzgod­nie­nia są też zmia­ny w in­nych usta­wach, przede wszyst­kim pro­ce­du­ry okre­śla­nia płacy mi­ni­mal­nej oraz nie­któ­re kwe­stie do­ty­czą­ce zasad gło­so­wa­nia w Ra­dzie i przyj­mo­wa­nia jej sta­no­wisk" - po­wie­dzia­ła Gra­bow­ska. Nie chcia­ła mówić o uzgod­nio­nych szcze­gó­łach pro­jek­tu przed spo­tka­niem sze­fów związ­ków, or­ga­ni­za­cji pra­co­daw­ców i szefa re­sor­tu.

Wspól­ny pro­jekt związ­ków i pra­co­daw­ców po­wstał po kil­ku­mie­sięcz­nych pra­cach. Pod ko­niec stycz­nia prze­ka­za­no go rzą­do­wi, który w po­ło­wie lu­te­go przed­sta­wił swoje po­praw­ki. Wcze­śniej in­for­mo­wa­no, że w przy­go­to­wa­nych wspól­nie roz­wią­za­niach był zapis o nie­za­leż­no­ści rady, co­rocz­nej ro­ta­cji na sta­no­wi­sku prze­wod­ni­czą­ce­go - funk­cję tę mia­ła­by peł­nić na prze­mian osoba wska­za­na przez każdą ze stron dia­lo­gu - pra­co­daw­ców, związ­ki i rząd.

RDS mia­ła­by też mieć prawo do przed­kła­da­nia wła­snych pro­jek­tów aktów praw­nych, wraz ze zo­bo­wią­za­niem rządu do ich roz­pa­trze­nia, moż­li­wość wy­stę­po­wa­nia do Sądu Naj­wyż­sze­go z wnio­skiem o in­ter­pre­ta­cję prze­pi­sów. Rada mia­ła­by dys­po­no­wać wła­snym bu­dże­tem i prze­zna­czać go m.​in. na bie­żą­cą dzia­łal­ność zwią­za­ną z re­ali­za­cją dia­lo­gu, opi­nie eks­perc­kie, ko­or­dy­na­cję prac. Do ob­słu­gi prac Rady mia­ło­by po­wstać jej biuro - chcia­ła stro­na spo­łecz­na.

Pro­jekt za­kła­dał, że RDS bę­dzie prze­ka­zy­wać rzą­do­wi, Sej­mo­wi, Se­na­to­wi i pre­zy­den­to­wi rocz­ne spra­woz­da­nia ze swej dzia­łal­no­ści. Związ­ki i pra­co­daw­cy chcia­ły też, by dia­log spo­łecz­ny był jawny dla opi­nii spo­łecz­nej. Po­dob­ne za­sa­dy mają obo­wią­zy­wać rów­nież w ra­dach wo­je­wódz­kich.

Ko­si­niak-Ka­mysz za­po­wia­dał, że pro­jekt miał­by szyb­ką ścież­ką tra­fić do rządu, a stam­tąd do Sejmu. W jego oce­nie jest moż­li­we, by uchwa­lo­no go i tra­fił do pod­pi­su pre­zy­den­ta jesz­cze przed wa­ka­cja­mi par­la­men­tar­ny­mi za­pla­no­wa­ny­mi na sier­pień.

W pra­cach nad pro­jek­tem uczest­ni­czy­ły or­ga­ni­za­cje re­pre­zen­to­wa­ne w Ko­mi­sji Trój­stron­nej - NSZZ "So­li­dar­ność", OPZZ i Forum Związ­ków Za­wo­do­wych ze stro­ny związ­ko­wej oraz Kon­fe­de­ra­cja Le­wia­tan, Pra­co­daw­cy RP, Zwią­zek Rze­mio­sła Pol­skie­go i Bu­si­ness Cen­tre Club ze stro­ny pra­co­daw­ców.

Związ­kow­cy pod ko­niec czerw­ca 2013 r. za­wie­si­li swój udział w pra­cach KT. Związ­ki uzna­ły, że dia­log w Ko­mi­sji jest po­zo­ro­wa­ny, a ich po­stu­la­ty nie są brane pod uwagę przez rząd. Od tej pory spo­tka­nia Ko­mi­sji Trój­stron­nej od­by­wa­ły się bez udzia­łu stro­ny związ­ko­wej. Pod ko­niec paź­dzier­ni­ka 2013 r., po wcze­śniej­szym ponad stu­ty­sięcz­nym pro­te­ście związ­ko­wym na uli­cach War­sza­wy, na spo­tka­niu u pre­zy­den­ta Bro­ni­sła­wa Ko­mo­row­skie­go związ­kow­cy zgło­si­li po­mysł nowej usta­wy o dia­lo­gu spo­łecz­nym. Póź­niej wła­sny pro­jekt przy­go­to­wa­li pra­co­daw­cy, a na­stęp­nie uzgod­nio­ne ze związ­ka­mi za­pi­sy prze­ka­za­li re­sor­to­wi pracy.

źródło: PAP

aktualizacja (RP) 13.03.2015