Zimno w pracy?

10 listopada 2011 wróć do listy aktualności »

W listopadzie pogoda potrafi zaskoczyć – najlepszym dowodem na to były pierwsze, dość ciepłe listopadowe dni. Niestety, według prognoz pogody w najbliższych dniach temperatury będą coraz niższe, a pod koniec listopada spodziewane są opady śniegu. Już teraz wielu pracowników zaczyna skarżyć się na zimno, pod wpływem niskich temperatur marzną w pracy i częściej chorują. Zimno dokucza nie tylko pracownikom, którzy pracują na zewnątrz, lecz także pracownikom biurowym czy sprzedawcom w sklepach.

W niniejszym artykule przypomnimy Państwu, w jakiej temperaturze i w jakich warunkach może pracować zatrudniony o tej porze roku.

Zapewnienie odpowiednich warunków do wykonywania pracy oraz ochrona pracowników przed szkodliwym wpływem jesiennej i zimowej aury należy bowiem do obowiązków pracodawcy. Odpowiednie warunki wykonywania pracy są bardzo istotne, a brak ich zapewnienia może przynieść nieprzyjemne i kosztowne skutki nie tylko z powodu kar, lecz także ze względu na częste absencje chorobowe pracowników.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pomieszczeniach pracy temperatura powietrza powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy, ale nie niższa niż 14°C. Niższa jest dopuszczalna jedynie tam, gdzie wynika to ze względów technologicznych, np. podczas pracy w chłodni.

Tam, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna, oraz w biurach temperatura nie może być niższa niż 18°C, a pomieszczenia i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone przed napływem chłodnego powietrza z zewnątrz.

Pracownicy wykonujący pracę poza budynkiem, na świeżym powietrzu, a także pracujący w nieogrzewanych pomieszczeniach powinni być zaopatrzeni nie tylko w wierzchnie okrycia i odpowiednie nakrycia głowy, lecz także w rękawice, skarpety czy obuwie. Odzież taka powinna posiadać określone certyfikaty. Pracownicy ci muszą być chronieni przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, czyli m.in. temperaturą, opadami i wiatrem, a także mieć dostęp do pomieszczenia, w którym mogą ogrzać się i zmienić odzież. Pomieszczenie to powinno być również zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków, jego powierzchnia całkowita nie może być mniejsza niż 8 m2, a temperatura niższa niż 16°C. Jeśli jest to niemożliwe, pracodawca powinien zapewnić źródło ciepła, przy którym pracownicy będą mogli się ogrzewać, np. koksowniki.

Zgodnie z art. 232 Kodeksu pracy pracodawca powinien także nieodpłatnie zapewnić swoim pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.

Pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych należy więc zapewnić posiłki profilaktyczne, dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy, oraz gorące napoje. Posiłki i napoje wydawane powinny być w czasie przerw w pracy. Pracodawca musi zapewnić posiłki osobom wykonującym pracę w porze zimowej wtedy, gdy ich praca jest związana z wysiłkiem fizycznym, powodując w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i powyżej 1000 kcal u kobiet.

Jeżeli pracodawca nie jest w stanie dostarczyć posiłków, to musi pozwolić pracownikom na korzystanie w czasie pracy z takich posiłków w punktach gastronomicznych albo umożliwić ich przyrządzanie przez pracowników we własnym zakresie z otrzymanych produktów. Pracownik nie może otrzymać ekwiwalentu pieniężnego zamiast posiłku.

Gorące napoje przysługują pracownikom przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C i powinny być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej.

Nieprzestrzeganie powyższych obowiązków jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Jeżeli pracodawca się z nich nie wywiąże, może otrzymać mandat, a jeżeli nie nastąpi poprawa warunków pracy, można skierować wniosek do sądu o ukaranie pracodawcy. Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom BHP i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia pracownika lub osób postronnych, pracownik powinien zawiadomić o tym przełożonego i ma prawo powstrzymać się od wykonywania obowiązków. Za czas niewykonywania pracy będzie mu przysługiwało wynagrodzenie.

źródło: prawo-pracy.pl

aktualizacja (RP) 10.11.2011