21 listopada 2011 r. w Warszawie, w siedzibie OPZZ, odbyło się autonomiczne spotkanie szefów organizacji pracodawców i central związkowych reprezentowanych w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Omówiono m.in. stan dialogu społecznego w Polsce i możliwe warianty rozwoju sytuacji, prace poszczególnych zespołów Komisji Trójstronnej.
Po dyskusji zebrani przyjęli list do Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska.
LIST DO PREMIERA TUSKA
Pan Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Reprezentatywne organizacje pracodawców i związków zawodowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych z uwagą wysłuchały propozycji reform zarysowanych w expose Pana Premiera. Na spotkaniu autonomicznym w dniu 21 listopada 2011 roku uznaliśmy, że przedstawiony program polityki społeczno-gospodarczej rządu na najbliższe cztery lata zawiera zapowiedzi kontrowersyjnych reform w obszarach: systemu podatkowego, systemu ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego, wynagrodzeń oraz polityki prorodzinnej.
Kwestie te stanowią podstawową płaszczyznę dialogu społecznego prowadzonego w Trójstronnej Komisji, której celem jest wypracowanie kompromisów w imię dążenia do zachowania pokoju społecznego.
W tej sytuacji nasze organizacje widzą konieczność niezwłocznego rozpoczęcia dialogu. Uważamy, że Pan Premier powinien osobiście włączyć się w prace Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Wyrażamy nadzieję, że w imię dobra publicznego przyjmie Pan Premier naszą propozycję i osobiście spotka się z wiceprzewodniczącymi Trójstronnej Komisji w najbliższym możliwym terminie.
Za organizacje:
• PKPP „Lewiatan” – Henryka Bochniarz
• Business Centre Club - ZP – Wojciech Warski
• Pracodawcy RP – Andrzej Malinowski
• Związek Rzemiosła Polskiego – Jerzy Bartnik
• Forum Związków Zawodowych – Tadeusz Chwałka
• NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda
• OPZZ – Jan Guz
Warszawa, 21 listopada 2011 r.
aktualizacja (RP) 24.11.2011