Pomoc Żywnościowa 2014-2020

20 stycznia 2016 wróć do listy informacji »

W ramach wspierania konsumpcji realizowane są również programy zakupów żywności dla najuboższych. W bieżącej perspektywie budżetowej realizowany jest Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, który zastąpił program Dostarczania nadwyżek żywności najuboższej ludności Unii Europejskiej. W porównaniu do lat ubiegłych, mechanizm żywnościowej pomocy najuboższym został wyłączony z systemu Wspólnej Polityki Rolnej. Jego źródłem finansowania został specjalny fundusz.

Instytucją zarządzającą nowego programu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jak podaje MPiPS, PO Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest krajowym programem operacyjnym współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym (FEAD).

PO PŻ jest finansowany ze środków Unii Europejskiej (FEAD) i ze środków krajowych w podziale 85% i 15%. Alokacja Funduszu dla Polski na okres realizacji w latach 2014-2020 wynosi około 473 mln euro. Wkład środków krajowych wynosić będzie około 83 mln euro.

PO PŻ ma się przyczyniać do ograniczania ubóstwa, poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego.

W ramach realizacji programu w danym roku, organizowane są postępowania przetargowe na dostarczenie do wybranych organizacji produktów żywnościowych, w tym mleka i przetworów mlecznych. Przetargi na zakup produktów są organizowane przez ARR.

W latach 2014 i 2015 w ramach przetargów kupowane były m.in.: mleko UHT, sery topione, ser podpuszczkowy dojrzewający.

aktualizacja (RP) 15.01.2016