Spadek produkcji po 10% w Nowej Zelandii i Australii w kwietniu

5 czerwca 2019 wróć do listy informacji »

Niekorzystne warunki pogodowe (w tym susza) stały za kwietniowym tąpnięciem w produkcji mleka w Nowej Zelandii i Australii. Oznacza to, że dynamika wzrostu produkcji za ostatnie 12 miesięcy licząc do kwietnia włącznie wynosi dla Nowej Zelandii +2%, a dla Australii -5%. Produkcja w UE w marcu nieznacznie wzrosła, ale roczna dynamika wynosi 0%. Dla USA dane statystyczne również wskazują stagnację: 0% wzrostu w kwietniu i 1% roczną dynamikę.

Jak zauważają Nowozelandczycy znaczący wzrost produkcji w marcu br dokonał się w Wielkiej Brytanii (+11%), ale nie ma to przełożenia na jej eksport. Z kolei produkcja w Austrii, Francji, Holandii spadała (było to odpowiednio: -4%, -2% i -1%).

W obszarze eksportu duży sukces odnotowała w marcu Nowa Zelandia (+27%), co oznacza 12-miesięczny wzrost o 5%. W tym czasie eksport z USA spadł o 10% (dla pełnego roku utrzymała się dodatnia 3% dynamika). Australia notowała spadek w eksporcie w marcu na poziomie -3%, ale wciąż zachowała dodatnią dynamikę +5%.

W obszarze importu widoczny był wzrost zapotrzebowania z Chin +11% w marcu (tj. +8% w skali całego roku). Dla pozostałych krajów azjatyckich dostępne były dane do lutego br. Kraje te zwiększyły import o 10% w porównaniu do lutego 2018 r. W skali całego roku wzrost wyniósł 7%. Zdecydowanie słabo zachował się rynek Bliskiego Wschodu, w danych z lutego obserwuje się spadek na poziomie -11%, a w skali całego roku -7%.

aktualizacja (RP)